Haber
31 Mart 2021 - Çarşamba 15:49
 
Ağbal kararı sonrası kripto para işlemlerinde büyük yükseliş yaşanıyor
EKONOMİ Haberi
Ağbal kararı sonrası kripto para işlemlerinde büyük yükseliş yaşanıyor

haber detay detay üstü

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Naci Ağbal'ı görevden alması ile hızlanan TL'nin son dönemdeki sert değer kaybı, kripto para işlemlerinde ciddi artışa neden oldu. Kripto para işlem hacimleri, Ağbal'ın görevden alındığı hafta sonunda ani yükselişle 218 milyar TL'yi (26 milyar dolar) gördü.

TL’nin son dönemdeki sert değer kaybı, kripto para işlemlerinde artışa neden olurken, yatırımcılar hem Bitcoin’deki yükselişten kazanım elde etmeyi hem de enflasyona karşı tasarruf sağlamayı umuyor.

TL, Erdoğan’ın Merkez Bankası(TCMB) başkanı Naci Ağbal’ı tampon faiz artırımı yapmasının ardından görevden almasından bu yana yaklaşık yüzde 13 değer kaybetti. Ağbal’ın görevden alınması, Türkiye’deki yükselişe geçen kripto para işlemlerinde artışa neden oldu.

 

AĞBAL SONRASI ANİ YÜKSELİŞ


ABD’li araştırma kurumu Chainalysis’in verilerine göre, şubat başı ile 24 Mart arasındaki kripto para işlem hacimleri, Ağbal’ın görevden alındığı hafta sonunda ani yükselişle 218 milyar TL’yi (26 milyar dolar) gördü. Bir önceki yılın aynı döneminde bu rakam 7 milyar doların üzerindeydi.

Bu artış, Bitcoin’in tüm zamanların zirvesi olan 62 bin doların hemen altını görmesinin etkisiyle büyük yatırımcı ve şirketlerin yükselen varlığı kucaklaması ve kripto para piyasasına olan artan küresel ilgiden de kaynaklanıyor.

Yine de Türkiye’deki yatırımcılar Reuters’a yaptıkları açıklamada zayıf seyreden TL ve enflasyon baskılarının ve hızlı kazanım umutlarının talebi artırdığını söylediler.


YATIRIMCILAR DİJİTAL PARALARDAKİ OYNAKLIĞI UMURSAMADI


Finansal kurumlar, yatırımcıları paralarını kaybetme riski olduğu konusunda uyarırken, birçok yatırımcı dijital para birimlerindeki oynaklığı umursamadı.

25 yaşındaki bilgisayar mühendisi İzzet Emre Arı, “Param TL cinsinde durduğu zaman değer kaybettiğini düşünüyorum” dedi.

İki ay önce kripto para birimlerine yatırım yapmaya başlayan Arı, “Birikimlerimin bir kısmını kripto paralara yatırdım ve şu anda (kripto) hesabımda yaklaşık 4 bin dolar var… Bazen kripto grafiklerini bir at yarışı gibi izliyorum” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ağbal, kararı, sonrası, kripto, para, işlemlerinde, büyük, yükseliş, yaşanıyor,
haberiçi alt 2
Yorumlar
Haber Yazılımı