Haber
13 Mayıs 2022 - Cuma 17:03
 
Ali Yeltekin: Umarım asgari ücretlinin sesine kulak verirler
Zirve Kıbrıs Web TV’de Bâlâ Kayadelen’in bugünkü konuğu Hür-İş Genel Sekreteri Ali Yeltekin oldu...
GÜNCEL Haberi
Ali Yeltekin: Umarım asgari ücretlinin sesine kulak verirler

haber detay detay üstü

Zirve Kıbrıs Web TV’de Bâlâ Kayadelen’in bugünkü konuğu Hür-İş Genel Sekreteri Ali Yeltekin oldu.

Sendikacılıkta her zaman bir şeyler öğrendiklerini belirten Yeltekin, “Sendikacılığın ofisi yoktur. Her zaman çalışanın, işçinin, emekçinin yanında olacaksın” dedi. 23 Ocak’tan sonra halkımızın iki büyük parti yaratarak CTP’ye 18, UBP’ye 24 vekil verdiğini dile getiren Yeltekin, “Halk, aslında başkanlık sisteminin ve barajı yükseltmenin mesajını verdi” dedi. 


“DEMOKRASİ ANLAYIŞINA UYGUN DEĞİL” 
Sayın Sucuoğlu’nun kurduğu hükümetin 59 gün dayanabildiğini hatırlatan Yeltekin, “Demokrasimize aykırı bir hareket olarak görüyorum” dedi. Sayın Faiz Sucuoğlu’nun Maliye Bakanını görevden alamadığını vurgulayan Yeltekin, “Sayın başbakan kendisi kabinenin dışında kaldı. Başbakanın görevden alamadığı bir vekil şu anda kabinede Maliye Bakanı” diye konuştu. Başbakanın yerine kurultayda en düşük oyu olan bir vekilin başbakan olduğunu ifade eden Yeltekin, söz konusu uygulamaların demokrasi anlayışına uygun olmadığının altını çizdi. Faiz Bey’in parti başkanlığından ve vekillikten istifa etmesi gerektiğine dikkat çeken Yeltekin, UBP PM’den, dıştan bakan atanmayacağıyla ilgili karar çıktığını, buna rağmen Sayın Tahsin Ertuğruloğlu’nun bakan atandığını dile getirdi. 

 


“İNSANLAR GEÇİM DERDİNDE”
Yeltekin, “Kıbrıs Türk halkının demokrasi anlayışı hangi noktadadır bunu düşünmeleri gerekiyor” dedi. Yaşanılan olayları hiçbir bilim insanının açıklayamayacağına dikkat çeken Yeltekin, kurulan hükümetin meşru olmadığını söyleyen CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’a katıldığını söyledi. Partizanlığı eleştiren Yeltekin, özel sektör çalışanlarının çok kötü durumda olduğunu vurguladı. Domates fiyatlarının altınla yarıştığını kaydeden Yeltekin, “İnsanlar geçim derdindedir. Olmayan bir hükümetin gitmesi mantıken olmaz” dedi. Barajı yükseltmenin ve başkanlık sisteminin tartışılması gerektiğine vurgu yapan Yeltekin, bu konuların tartışılmaması durumunda KKTC’nin hiçbir yere gidemeyeceğini söyledi. 


“ÖZEL SEKTÖR İSYANDA”
Yeltekin, 10-15 bin ton Valencia’nın dalında kaldığını da anımsattı. Özel sektörün isyanda olduğunu belirten Yeltekin, “Kamu ile ilgili verimlilik yüzde 10ların altına düştü. Hayat pahalılığı yüzde 40’ların üzerine çıkacak gibi görülüyor” dedi. Yüzde 45 civarında bir hayat pahalılığının çıkacağını ifade eden Yeltekin, “Bu siyasi statükonun kırıldığını halkımız biliyor. Ünal Bey’e soruyorum yüzde 40’lık hayat pahalılığı çıkarsa yüz 20 milyon TL’yi sosyal sigortalara nereden bulup verecek?” diye sordu. Gerçekten ülkenin uçurumdan atladığını kaydeden Yeltekin, “Dış temsilcilikleri neden kapatmıyorlar? Ben açık ve net söylüyorum. Boş tencere her iktidarı devirir” dedi. Kooperatifçiliğin de batırılışının cezasını çektiğimize dikkat çeken Yeltekin, “Hal yasası mevcut durumda duruyor. KKTC uluslararası hukuka girmeden bu sorunların çözülebileceğine hiçbir inancım yoktur” dedi. 


“ÜLKEDE PARTİZANLIK DEVAM EDİYOR” 
Yeltekin, ülkenin verimlilikten doğan asgari ücretini de tartışmanın önemine işaret etti. Bütün üreticilerin canla başla çalışarak katma değer yarattığını dile getiren Yeltekin, üniversitelerin ‘balon’ çıktığını söyledi. Yeltekin, turizmin de balon olmaya devam ettiğini belirtti. Yeltekin, “Mayıs sonuna doğru yasal süreyi de kullanarak Hür İş icra toplantısında kararımızı alıp başta çalışma bakanına istişare edip bildireceğiz. Toplantı tarihini belirlemek için bekleyeceğiz. Sayın başbakan heyecanla başladı. Asgari ücretlinin sesine kulak verirler umarım. Hep asgari ücreti dar ve sabit gelirli görürüz. 25 binin üzerinde sosyal sigorta emeklisi vardır ki daha düşük maaş alırlar. Keşke daha güzel şeyler konuşabilseydik” dedi. Yeltekin, “Biz taşın altına elimizi her zaman koyuyoruz ama karşılığını bulamıyoruz. Ülkede partizanlık devam ediyor” diye ekledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ali, Yeltekin:, Umarım, asgari, ücretlinin, sesine, kulak, verirler,
Yorumlar
Haber Yazılımı