Haber
21 Temmuz 2021 - Çarşamba 22:53
 
En çok merak edilen konu...
tatil sezonunun başlamasıyla en çok merak edilen sorulardan biri Covid-19 salgınında halka açık havuzda, denizde yüzmenin tehlikeli olup olmadığı?
GÜNCEL Haberi
En çok merak edilen konu...

haber detay detay üstü

Su tutkunları endişe etmesin epidemiyologlar bu konuda hemfikir, virüsün sudan bulaşma riski oldukça düşük.

Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Doktor Ebbing Lautenbach konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Yüzme havuzu veya deniz suyu virüse yakalanma adına bir risk oluşturmuyor. Virüs suda yüzerek insanlara bulaşmaz" ifadelerini kullanıyor.

Hatta uzmanlar, havuz suyunun klorlanmasıyla virüsün etkisiz hale geldiğini, su içinde hastalığa yakalanma riskinin de azaldığını belirtiyor. Ayrıca açık ve kapalı yüzme havuzlarında suyun sürekli olarak filtreleme ve dezenfeksiyon işlemlerinden geçmesi, bakteri ve virüsleri de etkisiz hale getiriyor.

Fakat daha önceki bazı araştırmalar suda koronavirüse rastlandığını tespit etmişti. Yani risk yüksek olmasa da, uzmanlar "sıfır riskin" olmadığı konusunda uyarıyor.

Deniz ve havuz virüsün bulaşması için bir sebep değildir. Kişiler denizi ve havuzu kullanırken sosyal mesafeye dikkat etmeli, kişisel koruyucu önlemlere uyulmalıdırlar. Deniz ve havuzda sosyal mesafeye ve talimatlara uyarsak, kesinlikle bulaş söz konusu değildir

Kaynak: Editör:
Etiketler: En, çok, merak, edilen, konu...,
Yorumlar
Haber Yazılımı