Haber
16 Mayıs 2022 - Pazartesi 16:46
 
Hemşireler ve Ebeler Birliği Başkanı Özgöçmen: Sağlıkta disiplini sağlayacak bir iradeye ihtiyaç var
Zirve Kıbrıs Web TV’de Bâlâ Kayadelen’in bugünkü konuğu K.T. Hemşireler ve Ebeler Birliği Başkanı Ali Özgöçmen oldu...
GÜNCEL Haberi
Hemşireler ve Ebeler Birliği Başkanı Özgöçmen: Sağlıkta disiplini sağlayacak bir iradeye ihtiyaç var

haber detay detay üstü

Zirve Kıbrıs Web TV’de Bâlâ Kayadelen’in bugünkü konuğu K.T. Hemşireler ve Ebeler Birliği Başkanı Ali Özgöçmen oldu.

Sağlıkta disiplini sağlayacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Özgöçmen, devletteki hemşire sayısının bine yaklaştığını vurguladı. Hem devlette hem de özelde hemşire sayısının yetersiz olduğunu söyleyen Özgöçmen, özeldeki hemşire sayısının ise ortalama 500 olduğunu kaydetti.


“SAĞLIK SİSTEMİ, SİSTEMSİZ DEĞİLDİR”
Sadece hemşireler ve ebeler tarafından örgütlü olunan bir meslek kuruluşu olduklarını dile getiren Özgöçmen, yetkilerini ise yasadan aldığını belirtti. Kendilerinin bütün KKTC sınırlarında bir yapılanma içerisinde olduğuna dikkat çeken Özgöçmen, aynı zamanda bir disiplin örgütü olduklarını ifade etti. Özgöçmen, “Birliğimizden onay almadan hemşirelik mesleğini icra edemez gerek vatandaş gerek yabancı. Mesleğimizin eğitimini, disiplinini, geliştirmek ve daha yukarıya çekmektir amacımız” dedi. “Bizde sağlık sistemi sistemsiz değildir” diyen Özgöçmen, sağlık sisteminin, sistemli işletilmediğine vurgu yaptı. 


“KURGUSU GÜZEL FAKAT İŞLETİLMESİ KÖTÜ” 
Sağlık sisteminin doğru işletilmesi durumunda gayet iyi durumda olduğunu kaydeden Özgöçmen, “Kurgusu güzel fakat işletilmesi kötüdür. Bunun nedeni politiktir” diye konuştu. Sağlık sisteminde disipline ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Özgöçmen, “Disiplini sağlayacak bir iradeye ihtiyaç vardır” dedi. Sağlıkta metalaşmış bazı yanlış düzenlemeler olduğunu dile getiren Özgöçmen, poliklinik hizmetlerindeki yetersizlikten bahsetti. İnsanların özel hastanelere gitmek zorunda kaldığını kaydeden Özgöçmen, insanların poliklinik hizmetini çok rahat alması gerektiğine dikkat çekti. 

 


“AMELİYATHANELER GENİŞLETİLMELİ”
Ameliyathanelerin genişletilmesi gerektiğini belirten Özgöçmen, “İnsanlar 3-5 ay sonra ameliyat olma durumuna girdiği için özele gitmek zorunda kalıyor. Bunlar basit meseleler. Toplum sağlığından hareket ederek yola çıkmalıyız. Sağlık Bakanı hükümet içinde güçlü ve etkin olması gerekir. Disiplini sağlamalıdır kendi bakanlığında” diye konuştu. Doğru sağlık politikalarının uygulanması gerektiğini vurgulayan Özgöçmen, siyasilerin ne yaptıkları konusuna değinmeden tarafsız bir vizyon ortaya koyduklarını dile getirdi. Ancak sağlık politikalarının doğru uygulanması konusunda önerilerini ve taleplerini dile getirdiklerini kaydeden Özgöçmen, “Doğru sağlık politikalarının uygulanması halk sağlığı açısından çok önemlidir. Sağlık çalışanlarınız yeterli değilse başarının yüzdeliği farklılaşır” dedi. 


“HEMŞİRE SAYISI YETERSİZ” 
Hem devlette hem özelde hemşire sayısının yetersiz olduğunu ifade eden Özgöçmen, KKTC vatandaşı olmayan ve hizmet veren meslektaşlarının sayısının 254 olduğunu kaydetti. 250 civarında da KKTC vatandaşı özelde çalışan hemşire olduğunu dile getiren Özgöçmen, “Devlet bugün 500 kişilik münhal açsa sayı yetersiz kalır. Gerek Sağlık gerekse Eğitim bakanlığının bu konularda teşvik edici kararlar alması gerekir. Bu durum böyle giderse tıkanmamız muhtemeldir” diye konuştu. KKTC’de bir hemşirelik yasasının olmadığını kaydeden Özgöçmen, “Bizde hemşirelerin bağlı olduğu iki yasa var. Sadece devlette çalışan hemşire sayısı bine yaklaştı” ifadelerini kullandı. 


“NABLANTOĞLU, GÜÇLÜ BİR KURUM” 
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin 500’ün üstünde yatak kapasitesiyle hizmet veren çok önemli ve güçlü bir kurum olduğuna dikkat çeken Özgöçmen, otelcilik diye isimlendirilebilecek alt yapının ise kötü durumda olduğunu vurguladı. Özgöçmen, söz konusu durumun sağlık politikalarının neticesi olduğunu ifade etti. Hemşireliğin dört yıllık tahsil gerektiren bir bölüm olduğunu ifade eden Özgöçmen, “Genel olarak üniversiteler zaman zaman ticarethaneye döndüğü gözlemlerimiz var. Pandemi dönemi de hemşirelik eğitimini etkiledi” dedi. Çok deneyimli meslektaşlarının olduğunu söyleyen Özgöçmen, çeşitli yasal engellerle ebelerin doğumdaki rolünün azaltıldığını kaydetti. Bazı noktalarda politik kararların yanlış olmasını eleştiren Özgöçmen, sağlıkta istihdam ve disiplinin önemine işaret etti. İstihdam politikasının yanlış güdülmesinin bir disiplinsizlik olduğuna dikkat çeken Özgöçmen, Sağlık Bakanlığı’nın politik nedenlerden dolayı kendi partilisini görevlendirmek gibi niyetinin olmaması gerektiğini ifade etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hemşireler, ve, Ebeler, Birliği, Başkanı, Özgöçmen:, Sağlıkta, disiplini, sağlayacak, bir, iradeye, ihtiyaç, var,
Yorumlar
Haber Yazılımı