Haber
18 Haziran 2021 - Cuma 21:00
 
Her seferden sonra araçlar dezenfekte edilecek
GÜNCEL Haberi
Her seferden sonra araçlar dezenfekte edilecek

haber detay detay üstü

Taksiler 3 yolcu alabilecek

Ülkemizde özellikle eğitim ve turizm sektöründe yoğun olarak kullanılan toplu taşımacılık (taksilerden otobüslere kadar) seyrekleştirilmiş şekilde başlıyor.

Sağlık Üst Kurulu kararlarına göre, gerekli koşulların sağlanması halinde tüm toplu taşıma sektörü çalışmaya başlayabilir.

Kararda dikkat çeken konular arasında her seferin ardından araçların dezenfekte edilmesi oldu.

 

İşte kararın tam metni:

“Tüm ilçelerimizde ilçe içi ve ilçeler arası toplu taşımacılık yapılabilecektir. Otobüs, minibüs, taksi vb. taşımacılık yapan araçların şoför yanlarına yolcu alınmayacaktır. Otobüs, dolmuş ve minibüslerde yolcuların şoför koltuğunun bir arka koltuğunu boş bırakacak şekilde oturma düzeni ile yolcu taşınacak ve bir boş bir dolu olacak şekilde 50 kapasite ile çalışılacaktır.

“T izni olan taksilerde gerekli tüm hijyen koşulları sağlanarak en fazla 3 yolcu, turistik minibüs izinli araçlarda ise en fazla 5 yolcu ile birlikte transfer yapabileceklerdir.

Yolculuk sırasında camlar açık olacak, klima kullanılmayacak ve araçtaki herkes maske  takacaktır. Her seferden sonra araçlar dezenfekte edilecektir. Ayrıca toplu taşımacılık yapan toplu taşıma ve taksi işletmelerinde işletme sahiplerine taahhüt  formu imzalatılacaktır. Taahhüt formlarında belirtilen kurallara uyulmadığı tespit edilmesi halinde ilgili mevzuat uyarınca haklarında cezai işlem uygulanacaktır. “

Kaynak: Editör: Mete Oğuz
Etiketler: Her, seferden, sonra, araçlar, dezenfekte, edilecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı