Haber
23 Şubat 2021 - Salı 19:38
 
İslam Oyunları yine hayal oldu..!
Spordan sorumlu, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın geçtiğimiz günlerde “5.İslam Dayanışma Oyunları’na başvurduk” açıklaması sonrası şok bir gelişme yaşandı.
SPOR Haberi
İslam Oyunları yine hayal oldu..!

haber detay detay üstü

Spordan sorumlu, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın geçtiğimiz günlerde “5.İslam Dayanışma Oyunları’na başvurduk” açıklaması sonrası şok bir gelişme yaşandı. Zirve Kıbrıs’ın yaptığı araştırma sonucunda oyunlara başvuru süresinin dolduğu ve KKTC’nin oyunlara dahil olmasının mümkün olmadığı öğrenildi. Bu yıl Türkiye’de Konya’da yapılacak olan İslam Dayanışma Oyunları ile ilgili spor federasyonlarının birçoğu katılım için başvuru yapılması gerektiğini vurgulamış ve bu konuda hükümetten adım beklenmişti.

 

Hal böyleyken hükümetin kendi iç çatışması sonucu spor yine unutuldu ve başvuru tarihi bu sürede tamamlandı. Başvuru için geç kalan KKTC vatandaşı sporcular da bir kez daha hayal kırıklığı ile karşı karşıya bırakıldı.

 

 

Arıklı oyunlar için Türkiye’ye talepte bulunmuştu

Erhan Arıklı geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Eylül 2021’de düzenlenecek oyunlara KKTC olarak katılım gösterilmesi için Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı’na talepte bulunulduğunu açıklamıştı.

 

Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı resmi yazı ile gönderilen bu isteğin kabul olması durumunda Konya’da Eylül ayı içerisinde düzenlenecek ve yıllar sonra ülkemiz sporcularının birçok branşta mücadele edebileceği “Uluslararası bir organizasyonda” yer alacağız açıklamasını yapmıştı.

 

Kıbrıslı Türkler 1.İslam Dayanışma Oyunları’na Kıbrıs Türk Federe Devleti adı altında; atletizm, futbol, güreş, tenis ve voleybol branşlarında katılım göstermiş ve güreş ile atletizm branşlarında madalya kazanmıştı.

 

 

1980 yılında katılmıştık

1980 yılında İzmir’de düzenlenen birinci islam ülkeleri spor oyunlarında, atletizm, futbol, güreş, tenis, voleybol branşlarında Kıbrıs Türk Federe Devleti adı altında oyunlara katılmış ve İzmir’de yapılan bu organizasyonda güreş ve atletizmde dereceye girerek madalya kazanılmıştı.

Kaynak: (ZK) - Zirve Kıbrıs Editör:
Etiketler: İslam, Oyunları, yine, hayal, oldu..!,
haberiçi alt 2
Yorumlar
Haber Yazılımı