Haber
23 Şubat 2021 - Salı 20:24
 
Karantina kaldırılıyor
İngiltere'de Covid-19 karantinası 8 Mart'tan itibaren kademeli olarak kaldırılacak. Başbakan Johnson tarafından açıklanan plan, tüm kısıtlamaların 21 Haziran'da tamamen kaldırılmasını öngörüyor.
DÜNYA Haberi
Karantina kaldırılıyor

haber detay detay üstü

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uygulanan karantinanın, vaka ve aşılama sayıları dikkate alınarak 8 Mart'tan itibaren kademeli olarak kaldırılacağını bildirdi.

Johnson, Avam Kamarası'nda yaptığı açıklamada, Covid-19 tehdidinin "önemli düzeyde" olduğunu söyledi.

Hiçbir aşının yüzde 100 etkili olamayacağını ifade eden Johnson, karantinanın kaldırılmasıyla "daha fazla vaka, dolaysıyla da daha fazla ölümün görüleceği gerçeğinden kaçınılamayacağını" dile getirdi. 

İngiliz Başbakan, aşıların koruyamayacağı insanlar bulunacağına işaret ederek, "Covidsiz bir dünya olmayacak" değerlendirmesinde bulundu. 

KARANTİNA KALDIRILIYOR

5 Ocak'ta başlayan karantina ve kısıtlamaları, 8 Mart'tan itibaren hafifletmeye başlayacaklarını açıklayan Johnson, aşamalı bir plan hazırladıklarını ve her aşamaya geçişte aşılama durumu, hastanelerdeki hasta sayısı, ölümler, olası yeni türlere ilişkin verileri dikkate alacaklarını vurguladı.

Bu kapsamda ilk olarak 8 Mart'ta okulların açılacağını duyuran İngiliz Başbakan, "Bugünden itibaren 2 hafta sonra tüm okullardaki öğrenciler, güvenle yüz yüze öğretime dönebilir" dedi.

Başbakan, kısıtlamaların gevşetilmesinin ikinci aşamasının ise sokağa çıkma yasağının kaldırılması olacağını aktardı. 

"Evde kalın" kuralının 29 Mart'ta kaldırılacağını kaydeden Johnson, bu tarihten itibaren açık hava spor tesislerinin yeniden açılabileceğini bildirdi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Karantina, kaldırılıyor,
haberiçi alt 2
Yorumlar
Haber Yazılımı