Haber
19 Şubat 2021 - Cuma 22:41
 
Kraliyet ailesinden ayrılığı resmiyet kazandı
Prens Harry ve eşi Meghan Markle, İngiltere kraliyet ailesinden ayrılıkları bugün itibariyle resmileşti. Çift, geçen yıl varılan anlaşma uyarınca son kararlarını Kraliçe Elizabeth'e bildirdi
MAGAZİN Haberi
Kraliyet ailesinden ayrılığı resmiyet kazandı

haber detay detay üstü

Prens Harry ve eşi Meghan Markle, İngiltere kraliyet ailesinden kesin olarak ayrıldı. Çiftin bir yıl önce aldığı ayrılık kararı artık resmiyet kazandı.

Harry ve Meghan, ayrılık kararını geçen yıl Ocak ayında duyurmuştu. Kraliçe Elizabeth ile yaptıkları görüşmede, kararın bir yıl sonra gözden geçirilmesi öngörülmüştü. Bir yılın sonunda çift, Kraliçe'ye kraliyet görevlerine dönmeyeceklerini bildirdi. Böylece ayrılık kesinleşti.

 

Kraliçe Elizabeth, Harry ve Meghan'ın kraliyet görevlerine artık devam edemeyeceklerini duyurdu. Çift, vazgeçtikleri görevlerine geri de dönemeyecek. Kraliçe'nin kararıyla Devlet Tiyatroları, Rugby Federasyonu gibi Kraliyet adına başında bulundukları kurumlardaki kamusal görevlerinden de alındılar. Prens Harry, onursal askeri unvanlarını da iade etmek zorunda.

 

Buckingham Sarayı'ndan yapılan açıklamada, "Kararları herkesi üzmekle birlikte, Dük ve Düşes, ailenin çok sevilen mensupları olmaya devam edecekler" denildi. Kararın birlikte konuşulduktan sonra alındığı ama son sözü Kraliçe’nin söylediği belirtiliyor. Çift bundan böyle kraliyet ayrıcalıklarından yararlanamayacak.

Prens Harry, Kraliçe Elizabeth'ın torunu. Veliaht Prens Charles'ın ilk eşi Diana'dan olan iki oğlundan küçüğü.

Karar, 94 yaşındaki Kraliçe Elizabeth'in eşi Prens Philip'in hastanede yattığı sırada geldi. 99 yaşındaki prensin gelecek haftaya kadar hastanede kalacağı açıklandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kraliyet, ailesinden, ayrılığı, resmiyet, kazandı,
haberiçi alt 2
Yorumlar
Haber Yazılımı