Haber
22 Temmuz 2021 - Perşembe 21:26
 
Makale ile açıklandı
Koronavirüs aşısıyla ilgili bir süredir gündemde olan "Aşılar sizi veya kolunuzu manyetik yapar" iddialarına ilişkin Evrim Ağacı'nda yayınlanan makalede, söz konusu iddianın salgın sırasında aşı karşıtlarının başlattığı bilim karşıtı propagandanın bir parçası olduğu kaydedildi. Makelede ayrıca, iddia eden kişilerin yalan söylemeyi bırakması ve duş alması gerektiği belirtildi.
DÜNYA Haberi
Makale ile açıklandı

haber detay detay üstü

Koronavirüs aşısıyla ilgili aşı olanların kısırlık yaşayacağı, aşıların çipli olduğu iddialarına bir yenisi daha eklendi. Son olarak koronavirüs aşısının, aşı olan bireyleri manyetik yaptığı iddia edildi. 

İddia ise şu şekilde: "mRNA aşıları içerisindeki nanoçipler veya diğer maddeler, aşı yapılan yerde manyetizmaya neden olur. Aşılanan kişiler aşılı kollarına metal koyacak olursa, yapıştığını görecekler."

Evrim Ağacı'ndan Çağrı Mert Bakırcı'nın kaleme aldığı makalede bu iddialara yanıt verildi.

"mRNA aşısı sonrası kollarının manyetikleştiğini iddia eden kişilerin yalan söylemeyi bırakması ve duş alması gerekiyor" ifadeleri ile başlayan makalede, söz konusu iddianın Covid-19 salgını sırasında aşı karşıtlarının başlattığı bilim karşıtı propagandanın bir parçası olduğu kaydedildi. İddia, aşılar içinde nanoçipler olduğu ve bu sayede insanların kontrol edilip takip edileceği yönündeydi. Evrim Ağacı'nda yer alan makaleye göre bu iddiaların yalan olduğu ve aşılar içinde herhangi bir boyutta bir mikroişlemci ("çip") bulunmadığı belirtildi. Halihazırda amacı halkı aldatmak olan sahtebilimciler, bu yalanı sürdürmek için aşıların insanların kollarını manyetik hale getirdiğini gösterdiğini iddia ettikleri videolar ve fotoğraflar yayınlamaya başladılar. Aşı kararsızlığı olup, ne dediğini/yaptığını bilmeyen bir grup insansa, bu video ve fotoğraflarda paylaşılanları tekrar ederek benzer sonuçlar aldıklarını sandılar, yani kandırıldılar. Halbuki aşı karşıtlarının manyetizma iddiaları, aşı karşıtlığı kadar eski bir sahtebilim türü olan "manyetik olduklarını iddia eden insanlar"ın uzun bir süredir kullandığı yalanların bir tekrarından ibaretti. 

Aşıların sizi manyetikleştirmediğini göstermenin en kolay yolu makalede şu şekilde anlatılıyor: 

"Eğer manyetik bir cisimle (para veya kaşık olabilir) bu deneyi kendiniz yapacak olursanız, kolunuzun manyetik olmadığını kolayca fark edeceksiniz: Kaşık veya para gibi cisimlerin kolunuza, kolunuz sadece belli açılardayken yapıştığını ve üzerine iyice kuvvet uyguladığınız durumlar haricinde, hiçbir şekilde bu metallerin vücudunuza yapışmadığını göreceksiniz. Çünkü burada anahtar sözcük "manyetizma" değil; açı ve basınç. Her insanın derisinde yapışkan bir yağ tabakası var. Bu, vücudumuzun doğal salgılarının bir ürünüdür ve duş aldığınızda bunun büyük bir kısmı kaybolur, sonra yeniden üretilir. Eğer bir metali vücudunuza iyice bastıracak olursanız, bastırdığınız yüzey boyunca yağ ile metal arasında van der Waals gibi zayıf kimyasal bağlar kurulur ve dolayısıyla metal (ve hatta metal olmayan ama yeterince pürüzsüz olan diğer cisimler), bir müddet vücudunuza yapışabilir. Bu tür bir 'yapışma'nın, manyetizma ile hiçbir ilgisi yok.

 

 

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Makale, ile, açıklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı