Haber
18 Şubat 2021 - Perşembe 23:26
 
Nükleer atıkla yaptılar
Amerikan Start-up Şirketi güvenli nükleer atıklardan üretilen ve 28.000 yıla kadar dayanabilen pili tanıttı.
DÜNYA Haberi
Nükleer atıkla yaptılar

haber detay detay üstü

Amerikan Start-up Şirketi Güvenli Nükleer Atıklardan Üretilen ve 28.000 Yıla Kadar Dayanabilen pili teknoloji meraklıları ile paylaştı. 

Bi Baktım'dan Arda Küçük'ün haberine göre günümüzde Lityum iyon piller, akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar gibi çok çeşitli elektronik cihazda kullanılmaktadır. Ayrıca kullanım alanları ulaşım ve hizmete sektörüne doğru genişlemektedir. Bu piller insanların günlük yaşamlarında gittikçe vazgeçilmez bir hale gelirken, enerji depolama pazarı da her geçen gün hızlı gelişmelere tanık oluyor. Daha iyi performans vaat eden yeni enerji depolama teknolojilerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, lityum iyon pillerin bu pazardaki yerlerini uzun vadede koruyup koruyamayacağı ise bir soru işareti.

Son günlerde, bir Amerikan şirketi olan NDB AŞ., “Diamond Nuclear Voltaic” (DNV) cihazı olarak adlandırdığı cihazı tanıttı. Cihaz hala ürün geliştirme sürecinin konsept aşamasında olsa da NDB’ nin pratik, yüksek performanslı, çevre dostu ve tüketiciler için tamamen güvenli olduğunu iddia ediyor. Kullanım ömrü açısından NDB şirketi, DNV cihazının şarj olmadan 10 ila 28.000 yıl dayanabileceğini iddia ediyor. Bu teknoloji aynı zamanda lityum iyon pilden daha ucuz olma potansiyeline de sahip. Çünkü çok daha yüksek bir enerji yoğunluğu ve çok daha yüksek bir güç yoğunluğu sunuyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Nükleer, atıkla, yaptılar,
haberiçi alt 2
Yorumlar
Haber Yazılımı