Haber
18 Nisan 2021 - Pazar 17:27
 
Tiyatro sanatçısı ve oyuncu Erol Demiröz vefat etti
Bir yıldır tedavi gören tiyatro sanatçıcı ve oyuncu yuncu Erol Demiröz, 81 yaşında vefat etti.
MAGAZİN Haberi
Tiyatro sanatçısı ve oyuncu Erol Demiröz vefat etti

haber detay detay üstü

Demiröz'ün vefatını Ankara Sanat Tiyatrosu duyurdu. Yapılan paylaşımda, "Erol abimizi kaybettik" ifadeleri kullanıldı. 

Öte yandan oyuncu ve yönetmen Mahsun Kırmızıgül, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında ise şu ifadeleri kullandı:

"Tiyatro ve sinema dünyasının en büyük ustası Erol Demiröz babamız vefat etti. Benim için çok değerli olan bir abiyi, babayı, ustayı, hemşerimi kaybettik. Ah Erol baba ah... Duruşun, fikirlerin, asaletin, insanlığın bize çok şey kattı. Bendeki yerin çok başkaydı. Seni unutmayacağız."

EROL DEMİRÖZ KİMDİR?
Tiyatro ve sinema oyuncusu Erol Demiröz 1940 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1952 yılında ilkokul , 1958 yılında ortaokul ve liseyi Ziya Gökalp okullarında okuyarak bitirdi. Yüksek öğrenimini Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi'nde (Gazi Üniversitesi İdari ve İktisadi Bilimler Fakültesi) tamamladı. Askerliğini kısa süreli olarak İzmir Gazi Emir’de yaptı.

Erol Demiröz, 1961 senesinde Halkevleri Genel Merkezi'nde tiyatro çalışmalarına başladı. 1968'de Ankara Sanat Tiyatrosu'nda (AST) oyuncu ve yönetmen kadrosunda yer alan Demiröz, yüzlerce oyunda rol aldı, onlarca oyunu sahneye koydu.

 Demiröz, Yılmaz Güney'in “Sürü” filmi başta olmak üzere on beş kadar sinema filminde rol aldı. Türkiye'de ilk televizyon çocuk dizisi olan “Harun” başta olmak üzere, birçok senaryoya da imza attı.

“Babalar ve Oğullar” adlı televizyon dizisinde rol aldı. Mahsun Kırmızıgül'ün senaryolarını yazıp yönettiği "Beyaz Melek" ile "Güneşi Gördüm" adlı filmlerde de önemli roller üstlendi.

Erol Demiröz, 1977 yılında, “Ulvi Uraz En İyi Yönetmen Ödülü”nü aldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tiyatro, sanatçısı, ve, oyuncu, Erol, Demiröz, vefat, etti,
haberiçi alt 2
Yorumlar
Haber Yazılımı