Haber
29 Temmuz 2021 - Perşembe 12:58
 
Yunanistan, Ürdün ve Kıbrıs liderleri Atina'da toplandı: Gündem Doğu Akdeniz ve Kıbrıs
DÜNYA Haberi
Yunanistan, Ürdün ve Kıbrıs liderleri Atina'da toplandı: Gündem Doğu Akdeniz ve Kıbrıs

haber detay detay üstü

Yunanistan, Ürdün ve Kıbrıs liderleri Yunanistan'ın başkenti Atina'da, ilişkilerini güçlendirme konusunda görüşmek üzere bir araya geldi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Ürdün Kralı 2. Abdullah ve Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis'in katıldığı toplantı sonunda yapılan ortak açıklamada, üç liderin, aralarındaki koordinasyon mekanizması kapsamında, Covid-19 dönemi sonrasında ortaklık ilişkilerini güçlendirmek amacıyla Atina'da bir araya geldiği ifade edildi.

Başlıca gündem maddesini barış ve istikrarla ilgili konuların oluşturduğu ifade edilen üçlü toplantıda, Doğu Akdeniz, Orta Doğu ve Libya'nın yanı sıra Kıbrıs ile Filistin meselelerinin ele alındığı aktarıldı.

"Kıbrıs sorununa kapsamlı ve uygulanabilir bir çözüm" çağrısında bulunan liderler, zirvenin ardından yayınlanan ortak bildiride, "Sorunun ilgili BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde, uluslararası hukuka uygun olarak kapsamlı ve uygulanabilir bir şekilde çözülmesini istediklerini" bildirdi.

Bu arada Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Kıbrıs'taki gelişmeleri "içler acısı" olarak nitelendirdi.

Ayrıca Yunanistan ve Kıbrıs liderleri, Türkiye'nin Maraş'ın bir bölümünün açılmasıyla ilgili açıklamasına sert tepkilerini dile getirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yunanistan,, Ürdün, ve, Kıbrıs, liderleri, Atina'da, toplandı:, Gündem, Doğu, Akdeniz, ve, Kıbrıs,
Yorumlar
Haber Yazılımı