Atakom
Serena
girne belediyse
GRAND SAPHIRE

İngiltere'de İşçi Partisinin ezici zaferi!

DÜNYA 05.07.2024 - 19:51, Güncelleme: 05.07.2024 - 19:51
 

İngiltere'de İşçi Partisinin ezici zaferi!

Keir Starmer liderliğindeki İşçi Partisi, İngiltere'de ezici bir genel seçim zaferine imza attı. 14 yıllık sağcı Muhafazakâr iktidara son veren Starmer, Kral 3. Charles'ı ziyaret ederek hükümeti kurma yetkisini aldı. Başbakan olarak ilk konuşmasında, "İngiltere'yi yeniden inşa edeceğiz" dedi.
İngiltere'de Keir Starmer liderliğindeki İşçi Partisi,  ezici bir genel seçim zaferine imza atarak 14 yıllık sağcı Muhafazakâr iktidara son verdi. İngiltere'nin yeni başbakanı olacağı kesinleşen Starmer, zafer sonrası yaptığı açıklamada, "Başardık" dedi. Londra'nın merkezinde düzenlenen zafer mitinginde 61 yaşındaki Starmer, kendisini alkışlayan aktivistlere "değişim burada başlıyor" dedi ve "önce ülke, sonra parti" diyerek "on yıllık ulusal yenilenme" sözü verdi. Ancak İşçi Partisi, değişimin "bir gecede gelmeyeceği" konusunda uyarıda bulundu. Başbakanlık koltuğuna veda eden Rishi Sunak ise sonuçları "felaket" olarak yorumladı ve yenilginin sorumluluğunu üstlendiğini sözlerine ekledi. Starmer'ı arayarak zaferini kutladığını söyleyen Sunak, "Bugün güç, tüm tarafların iyi niyetiyle barışçıl ve düzenli bir şekilde el değiştirecek" dedi. Sunak, daha sonra istifasını duyurdu ve Muhafazakâr Parti'nin yaşadığı yenilgiden dolayı özür diledi. Starmer, kesinleşen sonuçların ardından Kral Charles ile görüşmek ve resmen başbakan olarak atanmak üzere Buckhingam Sarayı'na gitti. Charles, Starmer'dan yeni hükümeti kurmasını istedi. Daha sonra Downing Street'te başbakan olarak ilk açıklamasını yapan Starmer, "İngiltere'yi yeniden inşa edeceğiz" dedi. "Çok uzun zamandır milyonlarca kişinin içine girdiği durumu görmezden geldik" diyen Starmer, "İngiltere'nin kimliğini yeniden keşfetmeye ihtiyacı var" diye ekledi.Başbakan, açıklamasının devamında şunları söyledi: "Bu güven eksikliği ancak eylemlerle iyileştirilebilir, sözlerle değil. Bunu biliyorum. İşçi Partisi'ne oy verseniz de vermeseniz de hatta özellikle vermediyseniz, size doğrudan şunu söylüyorum: Hükümetim size hizmet edecektir. Siyaset iyilik için bir güç olabilir. Bunu göstereceğiz." "Benim hükümetim siz yeniden inanana kadar her gün mücadele edecek" diyen Keir Starmer, "Şu andan itibaren, doktrinlerin yükünü taşımayan, sadece sizin çıkarlarınıza hizmet etme kararlılığıyla hareket eden bir hükümetiniz var" ifadelerini kullandı. Kampanya sırasında tekrarladığı mesajın altını çizdi: "Önce ülke sonra parti."  
Keir Starmer liderliğindeki İşçi Partisi, İngiltere'de ezici bir genel seçim zaferine imza attı. 14 yıllık sağcı Muhafazakâr iktidara son veren Starmer, Kral 3. Charles'ı ziyaret ederek hükümeti kurma yetkisini aldı. Başbakan olarak ilk konuşmasında, "İngiltere'yi yeniden inşa edeceğiz" dedi.

İngiltere'de Keir Starmer liderliğindeki İşçi Partisi,  ezici bir genel seçim zaferine imza atarak 14 yıllık sağcı Muhafazakâr iktidara son verdi.

İngiltere'nin yeni başbakanı olacağı kesinleşen Starmer, zafer sonrası yaptığı açıklamada, "Başardık" dedi.
Londra'nın merkezinde düzenlenen zafer mitinginde 61 yaşındaki Starmer, kendisini alkışlayan aktivistlere "değişim burada başlıyor" dedi ve "önce ülke, sonra parti" diyerek "on yıllık ulusal yenilenme" sözü verdi.

Ancak İşçi Partisi, değişimin "bir gecede gelmeyeceği" konusunda uyarıda bulundu.
Başbakanlık koltuğuna veda eden Rishi Sunak ise sonuçları "felaket" olarak yorumladı ve yenilginin sorumluluğunu üstlendiğini sözlerine ekledi.

Starmer'ı arayarak zaferini kutladığını söyleyen Sunak, "Bugün güç, tüm tarafların iyi niyetiyle barışçıl ve düzenli bir şekilde el değiştirecek" dedi.

Sunak, daha sonra istifasını duyurdu ve Muhafazakâr Parti'nin yaşadığı yenilgiden dolayı özür diledi.
Starmer, kesinleşen sonuçların ardından Kral Charles ile görüşmek ve resmen başbakan olarak atanmak üzere Buckhingam Sarayı'na gitti. 
Charles, Starmer'dan yeni hükümeti kurmasını istedi.