Yazı Detayı
21 Kasım 2021 - Pazar 12:46
 
KADİR HAKEL NE YAPSIN?
Çağdaş Uçaner
 
 

Baf Ülkü Yurdu takımını bu yıl ilk kez canlı gözle bugün Güzelyurt Üner Berkalp stadında Göçmenköy karşısında izleyebildim.

Maça gitmeden önce kendi kafamdaki maç analizimin bire bir örneğini maç boyunca izlemiş oldum diyebilirim. Maçın başından itibaren her iki takım da kontrollü oyunu seçti, rakiplerinin kilit adamlarını yakın markaj ve alan daraltarak kapatmaya çalıştılar.

Ülkü Yurdu Osita’yı geriden çıkarıp ileride Mustafa Yorulmaz’ın süratiyle hücumlar gerçekleştirmeye çalıştı. Bu hücumların hemen hemen hepsinde Mahmut İneci’nin sert ve yerinde müdahalelerini geçme fırsatını yakalayamadılar.

Bir duran top organizasyonunda Osita’nın kaçırdığı net gol ve akabindeki pozisyonda da hemen sakatlanması Baf Ülkü Yurdu’nu tamamen gardını düşürmüş oldu. Kadir Hocanın genç ve dar kadrosuna birde en önemli hücum adamın sakatlanmasına eklenince elinde hücum varyasyonu yapacak hiçbir kozu kalmamış oldu. Buna rağmen Kadir hocanın takımı sistemsel anlamda doğru şeyler yaptı. Oyun daraltma, ön alanda press, yardımlaşma ve oyundan kopmama adına doğru örnekleri bize sundu. Bir teknik adam için böyle takımları çalıştırmak ciddi anlamda zordur.

Yaş ortalaması çok genç bir takım ayrıca takımın birçok oyuncusu geçtiğimiz yıl genç takımlarında görev yapıyorlardı. Kaleci Erdoğan, Hasan,İ.Hatay  ve Hürben dışında ve geçtiğimiz yıllarda takımda görev yapan Berk Şen dışında bir çok genç ilk kez bu yıl A takımda görev yapmaya başladı. İlerisi için bir temel atılıyorsa Baf Ülkü Yurdu camiası sabretmeli, sabrederken de en zor günlerinde yanlarında olan Kadir Hakel’e güvenip onun vereceği direktifler doğrultusunda bu takıma en az 4-5 oyuncu daha eklemeleri gerekiyor.

Bu şekilde gençleri kazandıklarını düşünürken arka arkaya gelen kötü sonuçlar ile bu gençleri de kaybedebilirler düşüncesindeyim. 

Göçmenköy takımına gelecek olursak, bu yıl ilk devre bakımından izlediğim en kötü Göçmenköy’ü izledim, fakat kötü oynadıkları bir anda Özgü Bayraktar’ın sağ bek de görev yapan Cemal Yaşınses’i bir anda sol öne alması hücumda hareketlenmeye neden oldu ve o hareketlenmenin hemen akabinde Cemal’ın golüyle devreyi önde kapama fırsatına ulaştılar. Özgü Bayraktar içinde ayrı bir parantez açmak gerekiyor.

Genç hoca, takımını çok iyi tanıyor ve çok iyi oyun içi hamleler yaparak tüm oyuncularından maksimum seviyede yararlanıyor.  Bunların başında bugün 2 gole imza atan Cemal Yaşınses geldi.

Cemal mental olarak kendini saha içine verdiği zaman ciddi anlamda çok yetenekli bir oyuncu ve bu perfomasını devam ettirirse, Göçmenköy takımına çok büyük katkıda bulunacak bir oyuncu düşüncesindeyim. Defansda görev yapan Mahmut İneci ise her hafta üzerine koyarak ilerliyor, şu an ligin tartışmasız en iyi stoperi umarım ülke futbolumuz için bu performansı kalıcı olur.

Maçın hakemi Osman Özpaşa yine çok koşarak pozisyonlara yakın olarak iyi bir maç yönetti. Aklımda kalan tek pozisyon Göçmenköy’ün attığı ilk gol bana göre ofsayt gibi geldi Pazar akşamı spor programlarında gördükten sonra daha sağlıklı bilgi vermiş olabiliriz. 

 

 
Etiketler: KADİR, HAKEL, NE, YAPSIN?,
Yorumlar
Haber Yazılımı