Yazı Detayı
01 Şubat 2021 - Pazartesi 12:04
 
Mutluluk veren besinler nelerdir?
Şifa Atikoğlu
 
 

Hepimiz zor günlerden geçiyoruz. Sağlığımızın da ne kadar değerli olduğunu bi denli anladığımız günlerden geçiyoruz.

Sağlığımızı kaybetmekten korkuyor ve bu durumdan mutsuzuz..

Sahi neydi mutluluk?

İnsanlar hayatları boyunca mutlu olmanın yollarını ararlar. Yaşamda mutluluk her istediğimizi elde etmekle gerçekleşmez.

“Yağmur herkesin başına yağıyor,şemsiyenizi açın.” Enerjimizi sahip olduklarımız için kullanabiliriz .Bakış açımızı değiştirmeye çalışarak.

Mutluluk içimizdedir ,bizim güçlü hissetmemizi sağlayan kaynaklarımızdadır. Dualarımızda ,sevdiklerimizde doğadadır. Heryerdedir. Önemli olan sadece kafamızı kaldırıp bakabilmektir.

Huzuru ve mutluluğu önce içinizde yakalayabilmeniz dileğimle..

Bugün sizlerle mutlu olmak için beslenmeden bahsedeceğim.

Mutluluk hormonu olarak bilinen Seratonin yediğiniz birçok besinin içerisinde yer alıyor ve kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlıyor. Ruh halinize iyi gelen bu besinleri sofralarınızdan eksik etmeyin.

Ancak mutlu olmak için porsiyon kontrolü yapmadan beslenmeyin. Kilo problemi olanlar ise kalorisi yüksek olan besınlerden uzak durun.

Mutluluk veren besinler nelerdir?

Çilek; Vücudun seratonin salgılamasını sağlayan çilek en mutlu eden besinlerin başında geliyor. Kırmızı rengi ve hafif ekşi tadı ile tatlıların vazgeçilmezlerinden.

Çikolata; Mutlu eden yiyecekler denilince ilk akla gelenlerden biri olan çikolata ,içerdiği fenetilamin adlı madde ile sinir sistemini aktive ediyor ve mutluluk hissini artırıyor .Seratonin hormonunu da düzenleyen çikolatanın antioksidan açısından bitter olarak tüketilmesi daha sağlıklı ..

Somon; Omega 3 deposu olan somon sofranızdan eksik etmemeniz gereken yiyeceklerden biri.Vücudun önemli besin ihtiyaçlarını karşılayan somon aynı zamanda pozıtif bir ruh hali isteyenler için de en ideal besinlerin arasında.Omega 3 zengini somon tahıllı salatalarla birlıkte tüketildiğinde pozıtıf etkisini iki katına çıkarıyor.

Peynir; Mutluluk hormonu ile yakından ilgi li olan peynir güne pozıtif bir başlangıç yapmak için harika bir besin .Peynir çeşitlerini az miktarda tüketmek ise kilo almanın önüne geçiyor .

Ceviz; Mutluluk sağlayıcı besinler arasında gösterilen ceviz sabahları 2 tane tüketildiği zaman güne daha iyi başlamanıza yardımcı oluyor .

Ay çekirdeği; Stres azaltıcı etkisi yanında seratonın hormonu salgısını da artırmaktadır .Yağ içeriği fazla olduğundan dolayı kilo problemi olanlar uzak durmalıdır .

Süt; Triptofan açısından zengin olan süt seratonın hormonunun salgılan masına yardım edıyor.Hergun bir bardak süt mutluluk üzerine etkili ..

Muz ,bezelye vs besinlerin de mutluluk üzerine olumlu etkileri vardır .

Keyifli okumalar sağlıklı günler dilerim .

 
Etiketler: Mutluluk, veren, besinler, nelerdir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı