Yazı Detayı
16 Mayıs 2021 - Pazar 14:07
 
Önce ‘can’ sonra ‘canan’
Mustafa Özsoy
-
 
 

Türkiye Spor Toto Süper Lig’de şampiyon dün oynanan maçlar sonunda averajla Beşiktaş takımı oldu. Ülkemizde de Beşiktaş’ın şampiyonluğu büyük bir coşku ile kutlanırken, sokağa çıkma yasağına rağmen Beşiktaş’ın Kıbrıs’taki destekçileri sokağa döküldü ve büyük bir kalabalık, şehirlerin belirli yerlerinde şampiyonluk kutladı.

 

Sezon boyunca gerek sosyal medyadan gerekse de farklı mecralardan Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe atışmalarını gördük. Ülkemizde özellikle İstanbul’un üç büyük takımı çok seviliyor ve adada ciddi sayıda taraftarları vardır. Tabi ki bundan yana benim bir yakınmam veya şikayetim yoktur ancak içim de yanmıyor değil. Gönül isterdi ki bizim ülke takımlarımıza; Mağusa Türk Gücü’ne, Çetinkaya’ya, Yenicami’ye, Doğan Türk Birliği’ne, Baf Ülkü Yurdu’na, Lefke’ye, Cihangir’e ve daha nice takımlarımıza da bu sevgi seli ve destek olsun.

 

Ha şimdi diyeceksiniz ki bizim takımlarımız tanınmıyor, Türkiye takımları daha büyük bütçelerle daha büyük seyir zevki sunuyor. Buna katılmam mümkün değildir. Bu adada futbolcuların tek kuruş kazanmadığı dönemlerde hınca hınç dolu statlarda, Taksim Sahası’nda, Akdoğan’da, Girne 20 Temmuz’da ben maç izledim ve bunun tadına vardım. Ancak maalesef bizim takımlarımıza gösterilmeyen ilgi, sevgi ve maddi-manevi destek Türkiye’de milyon Euroların döndüğü takımlar için gösteriliyor. Bizde de şampiyonlar geçmişte çıktı, bundan sonra da çıkacak. Benim en büyük dileğim bu sokaklardaki şampiyonluk kutlamalarının bizim takımlarımız için de yapılmasıdır. Sosyal medyadaki atışmaların bizim takımlarımız için yapılmasıdır. Küçük bir ülke olsak da kendi içimizde ‘sosyal medya fenomenleri’ oluşmaya başladı. Bu kişilerin de bizim takımlarımızla ilgili içerik paylaşıp halkımızı, kültürümüzü, kulüplerimizi bir şekilde gündemde tutması gerekiyor.

 

Artık devir değişti ve devir artık sosyal medya devridir. Bu gücü bizim takımlarımız için de kullanmamız ve takımlarımıza sahip çıkmalıyız. Gençlerimizi, çocuklarımızı önce bizim kendi takımlarımızı, sonra da Türkiye takımlarını desteklemesi için teşvik etmeliyiz.

 

Yıllardır bunu yazar, bunu söylerim; Beşiktaş’ın şampiyonluğunu kutlarım, taraftarlarını da tebrik ederim ancak benim için Beşiktaş’ın şampiyonluğundan öte; Mağusa Türk Gücü’nün şampiyonluğu, Doğan-Ocak maçının sonucu, Küçük Kaymaklı’nın ligdeki durumu, Çetinkaya’nın ligden düşmesi, Mesarya’nın şampiyon olması çok çok daha önemli ve değerlidir.

 
Etiketler: Önce, ‘can’, sonra, ‘canan’,
Yorumlar
Haber Yazılımı