Yazı Detayı
23 Nisan 2020 - Perşembe 11:25
 
Yabancı oyuncu ve ekonomi…
Toygar Davulcu
 
 

Küresel dünyada profesyonel futbol kulüpleri; futbolun popülaritesinin artması, modern hayatın getirdiği teknolojik gelişmeler ve futbola olan ilgiyi artırarak devam etmiş bunun sonucunda da kulüpler şirketleşme yoluna giderek kar amacı güden kurumlar haline gelmiştir. Bununla beraber çok farklı kaynaklardan gelir elde ederek büyük bir ekonomik güç haline geldiler.

Genel anlamda spor kulüplerinin ve özelde de futbol kulüplerinin, ülkemizde de dünyada olduğu gibi bütçeleri artmakla birlikte gelir kaynaklarında çok da büyük bir değişim olmamıştır. Buna paralel olarak da harcama kalemleri artmıştır. Kulüplerimizin harcamalar kısmında, sporcu ve teknik ekiplerin ücretleri, hakem, sağlık ücretleri ve transfer bedelleri bulunmaktadır. Ana gelir kalemlerine bakıldığındaysa devlet katkısı (federasyon), reklam ve sponsorluk gelirleri, bilet satış (maç-piyango), üye aidat ve kulüp dayanışma gecelerinin gelirlerini görüyoruz. Burada bakmamız gereken gelir ve giderlerin birbirini karşılayıp karşılamadığıdır. Bizim futbol kulüplerimizde bunun büyük bir çoğunlukla karşılanmadığını görüyoruz. Burada başkan ve yöneticiler devreye girerek aradaki farkı kendi kaynaklarından karşılamaktadırlar. Futbol kulüp başkanı ve yöneticilerinin amacı faaliyet devamlılığını sağlamak ve minimum bütçe ile maksimum başarıyı yakalamaktır.

Bu bağlamda söz konusu gelirleri korona salgını sonrası kulüplerimiz,  “Geçmiş sezonlarda yarattıkları bütçeleri 2020-2021 futbol sezonunda da bulabilecekler mi?” tedirginliğini ve endişesini yaşamaktadırlar. Benim bununla ilgili ciddi kaygılarım olduğunu belirtmeliyim. Futbolumuza büyük katkısı olan inşaat sektörünün durduğu, hotel ve restoranların kapalı olduğu, kamu çalışanlarına 25 kesintinin yapıldığı, kulüplerimize kaynak aktaran birçok sektörün durduğu bir ortamda kulüplerimizin aynı bütçeleri yakalayabilmesi pek de mümkün görünmüyor. Bu noktada tedirginlik ve endişe yaşayan kulüplerimiz haklı olarak bütçelerin daralacağını ve gider kaleminin büyük bir bölümünü oluşturan dünyada olduğu gibi futbolcu maaşlarından indirime ve bütçelerini denkleştirme yoluna gitme düşüncesine girdiler. Futbolcu giderlerinde ise en büyük paya sahip yabancı oyuncu giderlerini durdurmayı planlamaktadırlar. Yabancı oyuncuya harcanan paralar dış teması olmayan bir lig için değer mi diye sorgulanmaya başlandı.

Bunun yanında yabancı futbolcuyu kaldırırsak yerli futbolcuların fiyatları artar mı endişesi de var. Bu pandemi sürecinde birçok kesim tarafından çeşitli platformlarda, farklı konularda yerli oyuncularımızın haksızca eleştirildiğini görüyorum. Şunu belirtmeliyim ki bizim kendi oyuncularımızın büyük bir bölümünün bu durumu fırsata çevirip ücretlerinde artışa gideceklerini düşünmüyorum. Ama kulüplerimizin yerli oyuncuların bonservislerinde aynı hassasiyeti gösterecekler mi orasını bilemiyorum.

Yabancılı veya yabancısız bir lig tüm detaylarıyla düşünülüp tartışılmalıdır. Yabancı oyuncuların ülke futbolumuza katkıları; ‘kalite, etki ve seyir zevki vs.’ inkâr edilemez bir gerçektir. Yabancı oyuncuların yerli oyuncuların bonservis ücretlerini dengede tuttuklarını, birçok mevkide olan oyuncu eksikliğimizi giderdiklerini görüyoruz. Bunun yanında sağlık ve ekonomik yönden yabancı oyuncuyu kaldırma mecburiyetimiz oluşacaksa bile bunun bir yıl ile sınırlandırılması gerektiğini düşünüyorum. Sonuç itibariyle bu oyunculara da kulüplerimiz ciddi (bonservis, maaş, peşinat, konaklama vs. ) yatırımlar yapmışlardır.

Özetle, bu düşüncelerin bize göstermiş olduğu çözümün bütün savunulan önerilen ekonomik değişiklikle, yabancı oyuncunun kaldırılması veya devam etmesinin getireceği avantajlar değil topyekûn tüm ülke futbolunun mantalitesi ile ilgili olduğu gerçeğidir. Odaklanmamız gereken yabancı oyuncu olmamalı, odaklanmamız gereken yerli oyuncu üretimini nasıl sağlayabiliriz olmalıdır. Bu süreçte tedirginlik ve endişe içinde olmamız çok normaldir. Korkmayın, tedirginlik ve endişe zeki insanlara özgüdür. Bir aptalın endişelendiğini göremezsiniz.

 
Etiketler: Yabancı, oyuncu, ve, ekonomi…,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı