Yazı Detayı
24 Eylül 2020 - Perşembe 17:06
 
Yol haritası
Çağdaş Uçaner
 
 

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgınıyla tüm ülkeler gibi bizler de 6 ayı aşkın bir süredir mücadele veriyoruz.

Mart ayı başlarında ülkemizde ilk vakaların görülmesinden sonra 2 ay gibi bir süre evlerimize kapanıp virüsün bulaş hızını durdurarak yeniden normalleşme sürecine adımlar atıp iyi bir sınavı atlatmıştık. Yarım kalan futbol sezonunu ve kupa maçlarını da oynatarak 2019-2020 sezonu da bu şekilde tamamlanmış oldu.

Takımlarımız, 2020-2021 sezonunu açtığı ve yavaş yavaş maç temposuna gireceği haftalarda 2. dalga ile karşı karşıya kaldık ve tüm sportif faaliyetler önce durma noktasına daha sonra tamamen durdurulup tüm faaliyetler askıya alınma noktasına geldi.

Yaklaşık olarak 1 aydır futbol sezonu oynatılacak mı yoksa bu yıl askıya mı alındı gibi birçok sorular sorulmaya başladı. Herkes bu konuda haklı olarak tedirgin oluyor. Futbolcu cephesinden baktığım zaman sadece futboldan aldığı gelir ile hayatını sürdüren oyuncularımız var. Bu oyuncular diğer ülkelerdeki örnekleri savunarak, futbolun oynanması gerektiği düşüncesini savunuyorlar. Testlerin yapılarak futbol oynamak istediklerini sık sık her platformda dile getiriyorlar. Ayni şekilde birçok teknik adam da belirsizliğin ortadan kalkıp bir tarih belirtilmesi ve tarih doğrultusunda takımlarını hazırlamak istiyorlar.

Kulüplerde isim durum biraz farklı. Başkanlar ikiye ayrılmış durumda. Ayrı ayrı başkanları dinlediğimiz zaman her başkan kendi açısından haklı. Benim düşüncem ise, artık bir yol haritası belirlenmeli ve bu haritadaki seçenekleri tartışılmalı ve en doğru yol bulunmalıdır. Bunu tek başına KTFF omuzlarına atmak da haksızlık olur. Benim düşüncem ise tüm futbol kesimlerini; Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu, KTFF, Kulüpler Birliği, Spor Dairesi, Antrenörler Derneği ve tabi ki oyunun esas kahramanları Futbol Emekçilerinin, oluşturacağı bir komite ile doğru sonuçlara gidilebileceğini düşünmekteyim. Yaratılacak birkaç çözüm önerisi bulunmalı ve Futbolumuz kesinlikle durdurulmamalıdır. Gerekirse bu yıl Ocak ayında (yaşanacak gelişmelere göre) başlatılıp, tek devreli 15 maç şeklinde tarafsız sahada oynatılıp, lig tamamlanabilir. Takımların 21 kişi zorunlu yazma listesi 25 yapılıp, 21 yaş altı zorunluluğu askıya alınıp, takımlara daha esnek davranılması gerekir. Nedeni ise yapılacak olan testlerde bir takımda 4-5 kişinin testinin pozitif çıkması sonucunda o takımların mağduriyetini giderme bakımından bu yola gidilebilir. Olası pozitif vakaların artması sonucunda ilgili haftalar ertelenebilir. Tabi ki bu yazdıklarım sadece bir fikir ve bu fikrimin hataları da olacaktır. Fakat dediğim gibi yetkili mercilerin fikirler üretip, bu fikirlerin artılarını ve eksilerini bir araya koyup doğru bir yol haritası çizilmeli ve belirsizlikten kurtulup alınacak kararlar ile yolumuzu çizmemiz gerektiği düşüncesindeyim.

 
Etiketler: Yol, haritası,
Yorumlar
Haber Yazılımı