Atakom
Serena
girne belediyse
MERIT

AD Bilimsel İndeksi, Türkiye’nin 2023 yılı en iyi 10 bin bilim insanını belirledi

GÜNCEL 26.05.2023 - 18:23, Güncelleme: 26.05.2023 - 18:23
 

AD Bilimsel İndeksi, Türkiye’nin 2023 yılı en iyi 10 bin bilim insanını belirledi

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu bilim insanları araştırma performansları ile yerli ve uluslararası bilimsel indekslerde üst sıralarda yer almaya devam ediyor.
Tüm dünyadan araştırmacıları bireysel bilimsel performans ve bilimsel araştırmaların katma değeri bakımından değerlendiren Alper-Doger Bilimsel İndeksi’nin 2023 verileri yayımlandı. AD Bilimsel İndeksi, Google Akademik’in son 5 yılın verilerini (i10-index, h-index, atıf sayıları) kullanarak üniversite, ülke, bölge ve dünya çapında sıralamalar yapıyor. AD Bilimsel İndeksi 2023 verilerine göre ODTÜ akademisyenlerinden 282 kişi Türkiye’nin ilk 10 bin bilim insanı listesinde yer alırken, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusundan ise 5 isim listede yer aldı. Listeye göre, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Elektrik ve Elektronik Mühendisliği programı öğretim üyeleri Prof. Dr. Cumali Sabah, Prof. Dr. Murat Fahrioğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Cem Direkoğlu, Bilgisayar Mühendisliği öğretim üyesi Doç. Dr. Enver Ever ve Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik programı öğretim üyesi Doç. Dr. Aslı Bugay Sökmez bilimsel araştırma üretkenlikleri ve araştırmalarının alanlarına katma değeri ile Türkiye’nin en iyi 10 bin bilim insanı arasına girdi. Türkiye’nin ve dünyanın araştırma performansı en yüksek üniversiteleri arasında yer alan Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 68 yıllık araştırma geleneğini ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusunda da devam ettiriyor. 20 Temmuz 2019’da faaliyete geçen ODTÜ Kalkanlı Teknoloji Vadisi ile ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bilimsel araştırma ekosistemine katkılarını artırarak sürdürmektedir.  
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu bilim insanları araştırma performansları ile yerli ve uluslararası bilimsel indekslerde üst sıralarda yer almaya devam ediyor.

Tüm dünyadan araştırmacıları bireysel bilimsel performans ve bilimsel araştırmaların katma değeri bakımından değerlendiren Alper-Doger Bilimsel İndeksi’nin 2023 verileri yayımlandı. AD Bilimsel İndeksi, Google Akademik’in son 5 yılın verilerini (i10-index, h-index, atıf sayıları) kullanarak üniversite, ülke, bölge ve dünya çapında sıralamalar yapıyor. AD Bilimsel İndeksi 2023 verilerine göre ODTÜ akademisyenlerinden 282 kişi Türkiye’nin ilk 10 bin bilim insanı listesinde yer alırken, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusundan ise 5 isim listede yer aldı.

Listeye göre, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Elektrik ve Elektronik Mühendisliği programı öğretim üyeleri Prof. Dr. Cumali Sabah, Prof. Dr. Murat Fahrioğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Cem Direkoğlu, Bilgisayar Mühendisliği öğretim üyesi Doç. Dr. Enver Ever ve Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik programı öğretim üyesi Doç. Dr. Aslı Bugay Sökmez bilimsel araştırma üretkenlikleri ve araştırmalarının alanlarına katma değeri ile Türkiye’nin en iyi 10 bin bilim insanı arasına girdi.

Türkiye’nin ve dünyanın araştırma performansı en yüksek üniversiteleri arasında yer alan Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 68 yıllık araştırma geleneğini ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusunda da devam ettiriyor. 20 Temmuz 2019’da faaliyete geçen ODTÜ Kalkanlı Teknoloji Vadisi ile ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bilimsel araştırma ekosistemine katkılarını artırarak sürdürmektedir.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve zirvekibris.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.