Atakom
Serena
MERIT

Arıklı, KKTC Engelliler Spor Federasyonu Başkanı ve Ortopedik Özürlüler Derneği Asbaşkanı Akdeniz'i kabul etti

GÜNCEL 25.01.2023 - 15:14, Güncelleme: 25.01.2023 - 15:14
 

Arıklı, KKTC Engelliler Spor Federasyonu Başkanı ve Ortopedik Özürlüler Derneği Asbaşkanı Akdeniz'i kabul etti

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, ülkedeki ulaştırma sistemlerini geliştirip daha güvenli hale getirirken, hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin de bu olanaklardan faydalanabilmeleri ve ülkenin en ücra köşesinin ulaşım araçlarıyla birlikte herkesçe erişilebilir olmasının, nihai hedefleri olduğunu söyledi.
  Bakan Arıklı, KKTC Engelliler Spor Federasyonu Başkanı ve Ortopedik Özürlüler Derneği Asbaşkanı Ahmet Akdeniz’i kabul ederek bir süre görüştü.  Kabul sırasında konuşan Akdeniz, ülkede yaklaşık 6 bin engelli vatandaşın olduğunu, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, harekat kabiliyeti kısıtlı bireylerin sorunsuz bir şekilde kullanabileceği ulaşım ağlarının KKTC’de de bulunması gerektiğini belirtti. Akdeniz, engelli bireylerin ulaşımda büyük sıkıntıyla karşılaştığını, sadece vatandaşların değil, hareket kabiliyet kısıtlı turistlerin de taksi, dolmuş ve otobüs gibi ulaşım araçlarını rahatça kullanamadığını ifade etti. Akdeniz, hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin özellikle taksi kullanmada zorluk yaşadığını belirterek bakanlığın bu konuda bir çözüm üretmesini talep etti.  Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Arıklı ise Trafik Dairesi’nin bu alanda çalışma başlattığını, erişilebilir ulaşım konusunda yol haritası belirlenirken, “Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, mevkiidaşım Adil Karaismailoğlu ve ekibinin hazırlamış olduğu ve 2021 ile 2025 yıllarını kapsayan Erişilebilir Ulaşım Stratejisi ve Eylem Planı’ndan faydalanacağımızı da belirtmek isterim” ifadelerini kullandı. Bakan Arıklı, yeni toplu ulaşım sisteminin hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin de rahatça kullanabileceği şekilde tasarlandığını, buna engelli dostu araçların yanı sıra engelli dostu durakların da ekleneceğinin altını çizdi. Arıklı, “yeni toplu taşıma sistemi hayata geçtiğinde, hareket kabiliyeti kısıtlı bireyler de dahil herkes KKTC’de istediği yere rahatça ulaşabilecek. Bu konuda havalimanı ve deniz limanlarımızda da gerekli çalışmayı en erken zamanda başlatıp uygulamaya koyacağız” şeklinde konuştu.  Arıklı, engelli bireylerin de taksi hizmetlerinden sorunsuz bir şekilde yararlanabilmesi konusunda çalışma başlatılması talimatı verdi.  Kabulde Trafik Dairesi Müdürü Ahmet Aydın da hazır bulundu.
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, ülkedeki ulaştırma sistemlerini geliştirip daha güvenli hale getirirken, hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin de bu olanaklardan faydalanabilmeleri ve ülkenin en ücra köşesinin ulaşım araçlarıyla birlikte herkesçe erişilebilir olmasının, nihai hedefleri olduğunu söyledi.

 

Bakan Arıklı, KKTC Engelliler Spor Federasyonu Başkanı ve Ortopedik Özürlüler Derneği Asbaşkanı Ahmet Akdeniz’i kabul ederek bir süre görüştü. 


Kabul sırasında konuşan Akdeniz, ülkede yaklaşık 6 bin engelli vatandaşın olduğunu, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, harekat kabiliyeti kısıtlı bireylerin sorunsuz bir şekilde kullanabileceği ulaşım ağlarının KKTC’de de bulunması gerektiğini belirtti. Akdeniz, engelli bireylerin ulaşımda büyük sıkıntıyla karşılaştığını, sadece vatandaşların değil, hareket kabiliyet kısıtlı turistlerin de taksi, dolmuş ve otobüs gibi ulaşım araçlarını rahatça kullanamadığını ifade etti. Akdeniz, hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin özellikle taksi kullanmada zorluk yaşadığını belirterek bakanlığın bu konuda bir çözüm üretmesini talep etti. 


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Arıklı ise Trafik Dairesi’nin bu alanda çalışma başlattığını, erişilebilir ulaşım konusunda yol haritası belirlenirken, “Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, mevkiidaşım Adil Karaismailoğlu ve ekibinin hazırlamış olduğu ve 2021 ile 2025 yıllarını kapsayan Erişilebilir Ulaşım Stratejisi ve Eylem Planı’ndan faydalanacağımızı da belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.


Bakan Arıklı, yeni toplu ulaşım sisteminin hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin de rahatça kullanabileceği şekilde tasarlandığını, buna engelli dostu araçların yanı sıra engelli dostu durakların da ekleneceğinin altını çizdi. Arıklı, “yeni toplu taşıma sistemi hayata geçtiğinde, hareket kabiliyeti kısıtlı bireyler de dahil herkes KKTC’de istediği yere rahatça ulaşabilecek. Bu konuda havalimanı ve deniz limanlarımızda da gerekli çalışmayı en erken zamanda başlatıp uygulamaya koyacağız” şeklinde konuştu. 


Arıklı, engelli bireylerin de taksi hizmetlerinden sorunsuz bir şekilde yararlanabilmesi konusunda çalışma başlatılması talimatı verdi. 
Kabulde Trafik Dairesi Müdürü Ahmet Aydın da hazır bulundu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve zirvekibris.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.