Atakom
Serena

Bakan Taçoy: TC’de sosyal yardım ağına tabi olanların oradaki maaşı buraya gelir, bizden yararlanmazlar

GÜNCEL 14.03.2023 - 16:12, Güncelleme: 14.03.2023 - 16:12
 

Bakan Taçoy: TC’de sosyal yardım ağına tabi olanların oradaki maaşı buraya gelir, bizden yararlanmazlar

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, saat 12.10’da Meclis Başkan Yardımcısı Fazilet Özdenefe başkanlığında toplandı. Toplantının ilk bölümünde bazı bilgiye sunuş işlemleri yapıldı.
İlk olarak, 15 Kasım 2022 tarihinde TC ile KKTC Hükümetleri arasında imzalanan ve Bakanlar Kurulu kararı ile onaylanan “BRTK Radyo Frekanslarının Güçlenmesi ve Güçlendirilmesi Projesinin Gerçekleştirilmesine İlişkin Protokol” Meclis’in bilgisine sunuldu.   İkinci olarak ise, 20 Ocak 2023 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy ile TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından imzalanan “Sosyal Yardım ve Sosyal Hizmet Alanında İşbirliği Yapılmasına Dair Protokol” Meclis’in bilgisine getirildi.   “Sosyal Yardım ve Sosyal Hizmet Alanında İşbirliği Yapılmasına Dair Protokol” ile ilgili yerinden söz alan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Erkut Şahali, ilgili bakanın konuyla ilgili bilgi vermesini istedi. Bunun üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy kürsüye çıktı.   Protokolde, TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı ile KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bir dizi anlaşma olduğunu aktaran Taçoy, bunun Türkiye’de kullanılan Bütünleşik Sosyal Hizmet Bilgi Sisteminin KKTC’ye aktarımını da içerdiğini belirtti. Taçoy, sistemin aktarımına ihtiyaç duyulma sebebi olarak ise çift uyruklu kişilerin sosyal yardım taleplerini soruşturmada geçen zamanın azaltılması ve kişilerin her iki ülkeden de ve/veya ülke içinde farklı kurum ve kuruluşlardan yardım almasının önüne geçilebilmesi olarak gösterdi.   Protokolle, KKTC’de yeni bir sosyal hizmet binasının yapımının da mevcut olduğunu aktaran Taçoy, “Buradan murat ettiğimiz sosyal hizmeti gerçek anlamıyla verebilmektir” dedi.   Taçoy, ülkede sosyal hizmetlerin maaş bağlama dışında hizmet vermekte yetersiz kaldığını da ekleyerek, sosyal hizmetlerin sadece maaş bağlamak olmadığının altını çizdi.   Bahse konu protokolün kadın kooperatifçiliği ile ilgili etkinliğin yapıldığı gün imzalanması nedeniyle eleştirildiğini söyleyen Taçoy, protokolün sadece kadınlarla ilgili olmadığını kaydetti. Taçoy, protokolün bir yıllık olduğunu da sözlerine ekledi.   Yerinden söz alan CTP Milletvekili Erkut Şahali’nin “TC’de sosyal yardım ağına tabi olanların KKTC’ye geldiğinde ne olacağını” sorması üzerine Taçoy, “TC’den aldıkları yardım devam eder. Oradaki maaşı buraya gelir, bizden yararlanmazlar” yanıtını verdi.
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, saat 12.10’da Meclis Başkan Yardımcısı Fazilet Özdenefe başkanlığında toplandı. Toplantının ilk bölümünde bazı bilgiye sunuş işlemleri yapıldı.

İlk olarak, 15 Kasım 2022 tarihinde TC ile KKTC Hükümetleri arasında imzalanan ve Bakanlar Kurulu kararı ile onaylanan “BRTK Radyo Frekanslarının Güçlenmesi ve Güçlendirilmesi Projesinin Gerçekleştirilmesine İlişkin Protokol” Meclis’in bilgisine sunuldu.

 

İkinci olarak ise, 20 Ocak 2023 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy ile TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından imzalanan “Sosyal Yardım ve Sosyal Hizmet Alanında İşbirliği Yapılmasına Dair Protokol” Meclis’in bilgisine getirildi.

 

“Sosyal Yardım ve Sosyal Hizmet Alanında İşbirliği Yapılmasına Dair Protokol” ile ilgili yerinden söz alan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Erkut Şahali, ilgili bakanın konuyla ilgili bilgi vermesini istedi. Bunun üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy kürsüye çıktı.

 

Protokolde, TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı ile KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bir dizi anlaşma olduğunu aktaran Taçoy, bunun Türkiye’de kullanılan Bütünleşik Sosyal Hizmet Bilgi Sisteminin KKTC’ye aktarımını da içerdiğini belirtti. Taçoy, sistemin aktarımına ihtiyaç duyulma sebebi olarak ise çift uyruklu kişilerin sosyal yardım taleplerini soruşturmada geçen zamanın azaltılması ve kişilerin her iki ülkeden de ve/veya ülke içinde farklı kurum ve kuruluşlardan yardım almasının önüne geçilebilmesi olarak gösterdi.

 

Protokolle, KKTC’de yeni bir sosyal hizmet binasının yapımının da mevcut olduğunu aktaran Taçoy, “Buradan murat ettiğimiz sosyal hizmeti gerçek anlamıyla verebilmektir” dedi.

 

Taçoy, ülkede sosyal hizmetlerin maaş bağlama dışında hizmet vermekte yetersiz kaldığını da ekleyerek, sosyal hizmetlerin sadece maaş bağlamak olmadığının altını çizdi.

 

Bahse konu protokolün kadın kooperatifçiliği ile ilgili etkinliğin yapıldığı gün imzalanması nedeniyle eleştirildiğini söyleyen Taçoy, protokolün sadece kadınlarla ilgili olmadığını kaydetti. Taçoy, protokolün bir yıllık olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Yerinden söz alan CTP Milletvekili Erkut Şahali’nin “TC’de sosyal yardım ağına tabi olanların KKTC’ye geldiğinde ne olacağını” sorması üzerine Taçoy, “TC’den aldıkları yardım devam eder. Oradaki maaşı buraya gelir, bizden yararlanmazlar” yanıtını verdi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve zirvekibris.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.