Atakom
Serena
girne belediyse
MERIT

Çavuşoğlu: Sahte diploma olayının tüm eğitim alanını etkilemesine izin vermeyeceğiz

GÜNCEL 25.03.2024 - 17:31, Güncelleme: 25.03.2024 - 17:31
 

Çavuşoğlu: Sahte diploma olayının tüm eğitim alanını etkilemesine izin vermeyeceğiz

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Meclis'te yaptığı konuşmada eğitim alanındaki sıkıntıların ülkeyi toplumu yakından etkilediğini ifade ederek, üniversitelerin ülkenin olmazsa olmazı olduğunu, ancak yanlış yapanların da yanlışına taraf olmayacaklarını söyledi.
Çavuşoğlu, ülkede üniversitelerin geliştiğini, olmazsa olmaz göz bebeği noktasına yükseldiğini ifade ederek, arada yaşanan bu tip sıkıntıların alanı temizlemeye vesile olduğunu kaydetti. Sınırsız bir şekilde bu temizliğin yapılması gerektiğini düşündüğünü ifade eden Çavuşoğlu, kimsenin zan altında bırakılmadan da hareket edilmesinin önemine işaret etti. Çavuşoğlu, YÖK’ün bugün ülkede olmasının da normal olduğunu ifade ederek, YÖK ile birlikte yapılan çalışmaların sürdürüldüğünü, eksikliklerin tamamlanacağını belirtti. Çavuşoğlu, bu yolun temizlenerek yürünür hale getirileceğini ve yoldaki taşların temizleneceğini belirterek, YÖK sisteminin nasıl kullanılacağını anlattı ve bu alanda iyileşme sağlanacağını vurguladı. Eksiklikler varsa tamamlanacağını ve şeffaf bir hale getirileceğini ifade eden Çavuşoğlu, üçüncü ülkelerde de yapılacak YÖK çalışmalarında KKTC üniversiteleri ile ilgili de gereken çalışmaların yapılacağını, bu süreçte zarar görmemesi için çalışacaklarını kaydetti. “Sıkıntılar bekliyorum ama bu süreçten eksikliklerin giderildiği ve ders alınan bir tarih olarak kalmasının sonrasında üniversitelerin zarar görmeyeceği şekilde tamamlanan bir süreç olacağını” ifade eden Çavuşoğlu, ülkede verilen üniversite izinlerinin fazlalığına işaret etti, 36 üniversite ve ön açma iznini fazla görmeseler kendilerinin de vermiş olacağını ancak izin vermediklerini kaydetti. Çavuşoğlu, ön izinleri verilen ancak faaliyete geçmeyen üniversitelerin “yok hükmünde” olduğunu, savcılıktan gelecek görüşe göre hareket edeceklerini ifade etti. Eğitim kurumları ile ilgili tartışmalara da işaret eden Çavuşoğlu, bu alanda bir istismar ortaya çıkması nedeniyle bu konuyu Bakanlar Kuruluna taşıdıklarını, İçişleri Bakanlığının da bu çerçevede ikamet ile ilgili çalışmayı yapacağını anlattı. Bu hafta bu alandaki tüzüğün geçeceğine inanç belirten Çavuşoğlu, sahte diploma olayının tüm eğitim alanını etkilemesine izin vermeyeceklerini kaydetti. Yerinden söz alan ve Mecliste hakkında iddia olan milletvekilleriyle ilgili bakanlığın bir araştırma yapıp yapmadığını soran CTP Milletvekili Sami Özuslu’ya cevap veren Çavuşoğlu, kişilerin kendileri ile ilgili yapılan eleştirilere kendilerinin cevap vermesinin doğru olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, partisi ile ilgili savunma yapabileceğini, ancak bir kişi ile ilgili “avukatlık” yapmasının istenemeyeceğini,  Milli Eğitim Bakanı olarak alnının açık olduğuna inandığı bir kişinin kendisi ile ilgili cevap verebileceğine inandığını kaydetti.
Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Meclis'te yaptığı konuşmada eğitim alanındaki sıkıntıların ülkeyi toplumu yakından etkilediğini ifade ederek, üniversitelerin ülkenin olmazsa olmazı olduğunu, ancak yanlış yapanların da yanlışına taraf olmayacaklarını söyledi.

Çavuşoğlu, ülkede üniversitelerin geliştiğini, olmazsa olmaz göz bebeği noktasına yükseldiğini ifade ederek, arada yaşanan bu tip sıkıntıların alanı temizlemeye vesile olduğunu kaydetti.

Sınırsız bir şekilde bu temizliğin yapılması gerektiğini düşündüğünü ifade eden Çavuşoğlu, kimsenin zan altında bırakılmadan da hareket edilmesinin önemine işaret etti. Çavuşoğlu, YÖK’ün bugün ülkede olmasının da normal olduğunu ifade ederek, YÖK ile birlikte yapılan çalışmaların sürdürüldüğünü, eksikliklerin tamamlanacağını belirtti.

Çavuşoğlu, bu yolun temizlenerek yürünür hale getirileceğini ve yoldaki taşların temizleneceğini belirterek, YÖK sisteminin nasıl kullanılacağını anlattı ve bu alanda iyileşme sağlanacağını vurguladı. Eksiklikler varsa tamamlanacağını ve şeffaf bir hale getirileceğini ifade eden Çavuşoğlu, üçüncü ülkelerde de yapılacak YÖK çalışmalarında KKTC üniversiteleri ile ilgili de gereken çalışmaların yapılacağını, bu süreçte zarar görmemesi için çalışacaklarını kaydetti.

“Sıkıntılar bekliyorum ama bu süreçten eksikliklerin giderildiği ve ders alınan bir tarih olarak kalmasının sonrasında üniversitelerin zarar görmeyeceği şekilde tamamlanan bir süreç olacağını” ifade eden Çavuşoğlu, ülkede verilen üniversite izinlerinin fazlalığına işaret etti, 36 üniversite ve ön açma iznini fazla görmeseler kendilerinin de vermiş olacağını ancak izin vermediklerini kaydetti.

Çavuşoğlu, ön izinleri verilen ancak faaliyete geçmeyen üniversitelerin “yok hükmünde” olduğunu, savcılıktan gelecek görüşe göre hareket edeceklerini ifade etti. Eğitim kurumları ile ilgili tartışmalara da işaret eden Çavuşoğlu, bu alanda bir istismar ortaya çıkması nedeniyle bu konuyu Bakanlar Kuruluna taşıdıklarını, İçişleri Bakanlığının da bu çerçevede ikamet ile ilgili çalışmayı yapacağını anlattı.

Bu hafta bu alandaki tüzüğün geçeceğine inanç belirten Çavuşoğlu, sahte diploma olayının tüm eğitim alanını etkilemesine izin vermeyeceklerini kaydetti.

Yerinden söz alan ve Mecliste hakkında iddia olan milletvekilleriyle ilgili bakanlığın bir araştırma yapıp yapmadığını soran CTP Milletvekili Sami Özuslu’ya cevap veren Çavuşoğlu, kişilerin kendileri ile ilgili yapılan eleştirilere kendilerinin cevap vermesinin doğru olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, partisi ile ilgili savunma yapabileceğini, ancak bir kişi ile ilgili “avukatlık” yapmasının istenemeyeceğini,  Milli Eğitim Bakanı olarak alnının açık olduğuna inandığı bir kişinin kendisi ile ilgili cevap verebileceğine inandığını kaydetti.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve zirvekibris.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.