Atakom
Serena
girne belediyse
MERIT

Çevrecilerin karşı çıktığı dünyanın en büyük yolcu gemisi denize açılıyor

DÜNYA 27.01.2024 - 20:23, Güncelleme: 27.01.2024 - 20:23
 

Çevrecilerin karşı çıktığı dünyanın en büyük yolcu gemisi denize açılıyor

Dünyanın en büyük yolcu gemisi, Royal Caribbean International'a ait “Icon of the Seas” gemisi yaklaşık 8 bin yolcusuyla bugün ABD’nin Miami kentinden Karayipler’e gitmek üzere denize açılıyor.
Royal Caribbean'in denizdeki bir şehir gibi görünen Icon of the Seas gemisi, 2.805 kamarada 7.600 yolcu ve mürettebat dahil neredeyse 10 bin kişiyi ağırlayabiliyor. Geminin rezervasyonları, 2026'ya kadar neredeyse tamamen dolu durumda. Royal Caribbean'ın en yeni gemisi Icon of the Seas, 250 bin tonluk ağırlığı, 365 metreyi bulan uzunluğu ve sahip olduğu 20 güvertesiyle dünyanın en büyük yolcu gemisi ünvanını gururla taşıyor. Bu 2 milyar dolarlık yüzen tatil köyünde toplam 7 havuz, 55 metrelik bir şelale, tiyatro salonları, 40’tan fazla yeme-içme noktası ve daha birçok deneyim merkezi bulunuyor. Icon'da lüksün de tabii bir bedeli var. Bir haftalık Karayip seyahati, ortalama bir kamarada iki kişi için yaklaşık 3.500 dolar tutuyor. Daha fazla lüks arayanlar için, dokunmatik ekranlı masalar ve bir kaydırak içeren üç katlı Ultimate Family Townhouse, bir seyahat için 100.000 dolara kadar çıkabiliyor. Yüksek bütçeli yetişkinlere yönelik Royal Loft, iki yatak odası, özel bir jakuzi ve geniş bir balkon ile 40.000 dolara mal oluyor. 365 metrelik dünyanın en büyük yolcu gemisi Icon Of The Seas’nin inşası 1.5 milyar sterline mal oldu. Gemi 250 bin ton ağırlığıyla efsanevi Titanik’ten beş kat daha büyük. Royal Caribbean internet sitesindeki fiyatlara göre yolcular, Miami çıkışlı 7 gecelik Batı Karayip turu 3 bin 100 dolar, 7 gece Doğu Karayip turu için 2000 dolar ödeyecek. Dünyanın en büyük su parkının bulunduğu gemide, 40 bar ve restoran, 15 metrelik şelale, mini golf sahası ve buz pateni pisti var. ''Yüzen bir şehir'' olarak tanımlanan ve içerisinde keşfedilmeyi bekleyen 8 mahalle barındıran Icon of the Seas, 27 Ocak'ta Miami Limanı'ndan ilk yolculuğuna çıkıyor. Dev yolcu gemisi 20 güvertede 7600 yolcu ve 2350 mürettebat taşıma kapasitesine sahip. Geminin 6 motoru dizele göre daha çevreci olduğu iddia edilen sıvılaştırılmış doğalgaz ile çalışıyor. Ancak çevreci gruplar bunun tamamen tersini savunuyor Dev yolcu gemisi çevreci mi yoksa çevre için tehdit mi? Çevreci gruplar, sıvılaştırılmış doğal gazla çalışan geminin ve benzeri diğer büyük yolcu gemilerinin çevreye zararlı metan sızıntılarına neden olduğu gerekçesiyle uzun zamandır sert eleştiriler yöneltiyor. Reuters'ta yer alan habere göre, Royal Caribbean International'a ait Icon of the Seas adlı gemi, geleneksel deniz yakıtından daha temiz yanan ancak metan emisyonları açısından daha büyük risk oluşturan sıvılaştırılmış doğal gazla (LNG) çalışacak şekilde inşa edildi.          
Dünyanın en büyük yolcu gemisi, Royal Caribbean International'a ait “Icon of the Seas” gemisi yaklaşık 8 bin yolcusuyla bugün ABD’nin Miami kentinden Karayipler’e gitmek üzere denize açılıyor.

Royal Caribbean'in denizdeki bir şehir gibi görünen Icon of the Seas gemisi, 2.805 kamarada 7.600 yolcu ve mürettebat dahil neredeyse 10 bin kişiyi ağırlayabiliyor. Geminin rezervasyonları, 2026'ya kadar neredeyse tamamen dolu durumda.

İşte fotoğrafları:
Royal Caribbean'ın en yeni gemisi Icon of the Seas, 250 bin tonluk ağırlığı, 365 metreyi bulan uzunluğu ve sahip olduğu 20 güvertesiyle dünyanın en büyük yolcu gemisi ünvanını gururla taşıyor. Bu 2 milyar dolarlık yüzen tatil köyünde toplam 7 havuz, 55 metrelik bir şelale, tiyatro salonları, 40’tan fazla yeme-içme noktası ve daha birçok deneyim merkezi bulunuyor.