Atakom
Serena

CTP Lefke Milletvekili Salahi Şahiner mecliste açıklamalarda bulundu

GÜNCEL 07.03.2023 - 20:52, Güncelleme: 07.03.2023 - 20:52
 

CTP Lefke Milletvekili Salahi Şahiner mecliste açıklamalarda bulundu

CTP Lefke Milletvekili Salahi Şahiner, “Hükümet Tarafından Koruma Altına Alınan Yabancı Şirketlerin Vatandaşa Yüklediği Maliyet” konulu güncel konuşma yaptı.
  Kamu İhale Yasası’nda bir delik açılmak istendiğini ifade eden Şahiner, yasada yapılmak istenen değişiklik gerekçesini okuyarak, bunun AKSA sözleşmesini uzatmak için yapıldığını ileri sürdü ve geri çekilmesini istedi. “Doğrudan alımların peşkeş olduğunu” ileri süren Şahiner, doğrudan alımların bütçe açığının artmasına neden olduğunu kaydetti. “Neden bu AKSA ısrarı?” diye soran Şahiner, özelin, Kıbrıs Türk halkına bir tek kuruş karı olmadığını ifade ederek, ısrarın anlaşılabilir olmadığını söyledi. Mart 2024’de sözleşmenin biteceğini ifade eden Şahiner, “AKSA Değişiklik Yasa Tasarısı” diye adlandırdığı Kamu İhale (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile sözleşmenin uzatılamayacağını belirtti. Bu saatten sonra yapılması gerekenin yatırım olduğunu ifade eden Salahi Şahiner, yenilenebilir enerji yatırımlarının tartışılması gerektiğini söyledi. İlgili şirketin düşmanı olmadığını ifade eden Şahiner, üretimde özelleşmenin pahalılıktan başka bir şey olmadığını, Kıb-Tek bünyesinde santral yatırımlarının elzem olduğunu kaydetti. Şahiner, halkın düşünülmesi gerektiğini belirtti.
CTP Lefke Milletvekili Salahi Şahiner, “Hükümet Tarafından Koruma Altına Alınan Yabancı Şirketlerin Vatandaşa Yüklediği Maliyet” konulu güncel konuşma yaptı.

 

Kamu İhale Yasası’nda bir delik açılmak istendiğini ifade eden Şahiner, yasada yapılmak istenen değişiklik gerekçesini okuyarak, bunun AKSA sözleşmesini uzatmak için yapıldığını ileri sürdü ve geri çekilmesini istedi.

“Doğrudan alımların peşkeş olduğunu” ileri süren Şahiner, doğrudan alımların bütçe açığının artmasına neden olduğunu kaydetti.

“Neden bu AKSA ısrarı?” diye soran Şahiner, özelin, Kıbrıs Türk halkına bir tek kuruş karı olmadığını ifade ederek, ısrarın anlaşılabilir olmadığını söyledi. Mart 2024’de sözleşmenin biteceğini ifade eden Şahiner, “AKSA Değişiklik Yasa Tasarısı” diye adlandırdığı Kamu İhale (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile sözleşmenin uzatılamayacağını belirtti. Bu saatten sonra yapılması gerekenin yatırım olduğunu ifade eden Salahi Şahiner, yenilenebilir enerji yatırımlarının tartışılması gerektiğini söyledi.

İlgili şirketin düşmanı olmadığını ifade eden Şahiner, üretimde özelleşmenin pahalılıktan başka bir şey olmadığını, Kıb-Tek bünyesinde santral yatırımlarının elzem olduğunu kaydetti. Şahiner, halkın düşünülmesi gerektiğini belirtti.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve zirvekibris.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.