Atakom
Serena
girne belediyse
MERIT

CTP Milletvekili Doğuş Derya: "Sizin, benim gündelik menfaatlerimiz üzerinden okunacak bir şey değildir”

GÜNCEL 30.01.2024 - 19:05, Güncelleme: 30.01.2024 - 19:05
 

CTP Milletvekili Doğuş Derya: "Sizin, benim gündelik menfaatlerimiz üzerinden okunacak bir şey değildir”

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda güncel konuşmalar yapılıyor.
Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Doğuş Derya, “Uluslararası Politika Işığında Kıbrıs” konulu güncel konuşma yaptı. Meclis kürsüsünden dezenformasyon yapmanın doğru olmadığını ifade eden Derya, müzakere tarihi boyunca Kıbrıs Türk liderin de Rum liderin de toplum lideri olarak masada oturduğunu kaydetti. Federal çözümün Türkiye'nin tezi olduğunu söyleyen Derya, KKTC’nin kuruluş bildirgesinde de federal çözüme vurgu yapıldığına işaret etti. Ülkede Kıbrıs sorunuyla bağlantılı olduğunu düşündüğü sorunlara değinen Derya, “Kuzeyde milliyetçilik üzerinden meseleleri konuşanların, devlet hamaseti yaparak, toplumun yok olduğunu görmezden geldiğini” savundu. Rum lider Nikos Hristodulidis’in açıkladığı 14 maddelik pakete de değinen Derya, Hristodulidis’in açılımlarının eksik olabileceğini ancak buna “dudak bükmenin” mantıklı olmadığını kaydetti. Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum gençlerin ara bölgede maç yapabildiği bir spor açılımı yapılmasını beklediğini dile getiren Derya, Kıbrıslı Türk sanatçılara da benzer olanakların sağlanması gerekliliği üzerinde durdu. Yeşil Hat Tüzüğü’nde genişletmeyi ise önemli bulduğunu belirten Derya, Lefkoşa trafiğini rahatlatacak bir kapı için de Hristodulidis’ten açılım beklediğini söyledi.   Halkın iradesine başvurulduğunda referandumda “evet” çıktığını hatırlatan Derya, “O günden bu yana federal çözüm konusundaki iradenin bırakın azalmasını, arttığını görüyoruz” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Ünal Üstel’e eleştirilerde bulunan Derya, “Adanın kuzeyi Avrupa Birliği müktesebatı askıya alınmış bir Avrupa toprağıdır. Bir Türkiye vilayeti değildir” dedi. Derya, toplumun, toplumsal iradesinin, müzakerelerin bir an önce başlamasını gerektirdiğini belirtti. “AB yurttaşı olmak bugün bu ülkede yaşayan insanların hakkıdır” diyen Doğuş Derya, “60 yıla yakın bir süredir kendi ülkesinde yaşayabilmek için mücadele eden bu toplum, sizin, benim gündelik menfaatlerimiz üzerinden okunacak bir şey değildir” şeklinde konuştu. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi María Ángela Holguín Cuéllar’ın, bu mücadele sonuna kadar yanında olduklarını belirten Derya, federasyonun herkesin menfaatine olduğunu söyledi.
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda güncel konuşmalar yapılıyor.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Doğuş Derya, “Uluslararası Politika Işığında Kıbrıs” konulu güncel konuşma yaptı.

Meclis kürsüsünden dezenformasyon yapmanın doğru olmadığını ifade eden Derya, müzakere tarihi boyunca Kıbrıs Türk liderin de Rum liderin de toplum lideri olarak masada oturduğunu kaydetti.

Federal çözümün Türkiye'nin tezi olduğunu söyleyen Derya, KKTC’nin kuruluş bildirgesinde de federal çözüme vurgu yapıldığına işaret etti.

Ülkede Kıbrıs sorunuyla bağlantılı olduğunu düşündüğü sorunlara değinen Derya, “Kuzeyde milliyetçilik üzerinden meseleleri konuşanların, devlet hamaseti yaparak, toplumun yok olduğunu görmezden geldiğini” savundu.

Rum lider Nikos Hristodulidis’in açıkladığı 14 maddelik pakete de değinen Derya, Hristodulidis’in açılımlarının eksik olabileceğini ancak buna “dudak bükmenin” mantıklı olmadığını kaydetti.

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum gençlerin ara bölgede maç yapabildiği bir spor açılımı yapılmasını beklediğini dile getiren Derya, Kıbrıslı Türk sanatçılara da benzer olanakların sağlanması gerekliliği üzerinde durdu. Yeşil Hat Tüzüğü’nde genişletmeyi ise önemli bulduğunu belirten Derya, Lefkoşa trafiğini rahatlatacak bir kapı için de Hristodulidis’ten açılım beklediğini söyledi.  

Halkın iradesine başvurulduğunda referandumda “evet” çıktığını hatırlatan Derya, “O günden bu yana federal çözüm konusundaki iradenin bırakın azalmasını, arttığını görüyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Ünal Üstel’e eleştirilerde bulunan Derya, “Adanın kuzeyi Avrupa Birliği müktesebatı askıya alınmış bir Avrupa toprağıdır. Bir Türkiye vilayeti değildir” dedi. Derya, toplumun, toplumsal iradesinin, müzakerelerin bir an önce başlamasını gerektirdiğini belirtti.

“AB yurttaşı olmak bugün bu ülkede yaşayan insanların hakkıdır” diyen Doğuş Derya, “60 yıla yakın bir süredir kendi ülkesinde yaşayabilmek için mücadele eden bu toplum, sizin, benim gündelik menfaatlerimiz üzerinden okunacak bir şey değildir” şeklinde konuştu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi María Ángela Holguín Cuéllar’ın, bu mücadele sonuna kadar yanında olduklarını belirten Derya, federasyonun herkesin menfaatine olduğunu söyledi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve zirvekibris.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.