Atakom
Serena
MERIT

CTP Milletvekili Fikri Toros: “Özelleştirme lafı duyduğumuzda ‘bir kurum daha elden gidiyor’ diyoruz

GÜNCEL 20.11.2023 - 19:44, Güncelleme: 20.11.2023 - 19:44
 

CTP Milletvekili Fikri Toros: “Özelleştirme lafı duyduğumuzda ‘bir kurum daha elden gidiyor’ diyoruz

Bütçe üzerine ilk sözü CTP Milletvekili Fikri Toros aldı.
Agresif bir küresel rekabetle karşı karşıya olunduğunu ifade eden Toros, başarılı ülkeleri başarısızlardan ayıran en önemli noktalardan birinin internet tabanlı teknolojik yatırımlar olduğunu söyleyerek, “Siz, bu yatırımlar için ne kadar bütçe ayırdınız?” diye sordu. Limanlar konusunda konuşan Fikri Toros, “Özelleştirme lafı duyduğumuzda ‘bir kurum daha elden gidiyor’ diyoruz…Bu algıyı değiştirin. Limanlarda özelleştirme stratejiniz ilerleyecekse ihale aşamasına gelmeden önce yerli şirketlerle istişare edin…Limanların yabancı şirketlere verilmesini kabul etmeyeceğiz” dedi. Girne kuzey sahilde bir marinaya ihtiyaç olduğunu belirten Toros, restorasyonu tamamlanmak üzere olan Girne tarihi limanının çağdaş şekilde işletilmesine ihtiyaç olduğunu söyledi, “Orası marina değildir, tarihi bir limandır. Burasının karakterini koruyacak bir yönetime ihtiyaç var” şeklinde konuştu. Girne’deki ticari limanı marinaya dönüştürme, yeni bir ticari liman yatırımını gündeme alma zamanı geldiğini belirten Fikri Toros, bu projenin batı sahillerinde olabileceğini söyledi. Toros, kara yolları konusunda da konuşarak, bu yıl ölüm ve ağır yaralanmalarla sonuçlanan kazaların her zamankinden fazla olduğunu ifade ederek, “Yol ve trafik güvenliğine hak edilen kalemlerin ayrılmadığını gördüm. Yanılmayı çok isterim” dedi. Ercan konusunda da konuşan, yeni terminal binasını ülkeye kazandırılmış değerli bir alt yapı olarak değerlendirdiğini söyleyen Toros, “Yeni havaalanından mutluyuz ama hevesimiz kursağımızda kalıyor. Orayı işleten şirkete gösterilen müsamaha bizi rahatsız ediyor” ifadesine yer verdi. Ercan’ın uluslararası uçuşlara açılacağı konusundaki açıklamalara işaret eden Toros, bunun ancak BM zeminine dönülmesi ve müzakereyle mümkün olabileceğini belirterek, “Ercan’a doğrudan uçuş düzenlemek hiçbir ülkenin elinde değil. Yaptırımlar orada durduğu sürece bunu gerçekleştirmek mümkün değil” dedi. Ercan’ın aylık cari giderlerine de işaret eden Toros, eski alanda aylık 5 milyon TL olan cari giderin yeni alanda 30 milyona yükseldiğini belirterek, “Gelir ve giderler arasında büyük bir dengesizlik var. Bu durum sürdürülebilir değildir” dedi. Eski Ercan’ın ne şekilde kullanılacağını soran Toros, burada müthiş bir gelir getirici potansiyel olduğunu söyledi. Yeni geçiş noktalarının açılmasının önemine de işaret eden Fikri Toros, yol alt yapıları yapılırsa, geçiş noktaları için baskı unsuru oluşturulursa, Ercan’ın en yüksek trafiğe sahip havalimanları arasına girebileceğini belirtti. Havaalanı civarındaki reklamlara da işaret eden Toros, reklamlarla bir turizm ülkesine değil, büyük bir kumarhaneye gelinmiş gibi bir algı yaratıldığını, bundan büyük rahatsızlık duyulduğunu kaydetti.
Bütçe üzerine ilk sözü CTP Milletvekili Fikri Toros aldı.

Agresif bir küresel rekabetle karşı karşıya olunduğunu ifade eden Toros, başarılı ülkeleri başarısızlardan ayıran en önemli noktalardan birinin internet tabanlı teknolojik yatırımlar olduğunu söyleyerek, “Siz, bu yatırımlar için ne kadar bütçe ayırdınız?” diye sordu.

Limanlar konusunda konuşan Fikri Toros, “Özelleştirme lafı duyduğumuzda ‘bir kurum daha elden gidiyor’ diyoruz…Bu algıyı değiştirin. Limanlarda özelleştirme stratejiniz ilerleyecekse ihale aşamasına gelmeden önce yerli şirketlerle istişare edin…Limanların yabancı şirketlere verilmesini kabul etmeyeceğiz” dedi.

Girne kuzey sahilde bir marinaya ihtiyaç olduğunu belirten Toros, restorasyonu tamamlanmak üzere olan Girne tarihi limanının çağdaş şekilde işletilmesine ihtiyaç olduğunu söyledi, “Orası marina değildir, tarihi bir limandır. Burasının karakterini koruyacak bir yönetime ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

Girne’deki ticari limanı marinaya dönüştürme, yeni bir ticari liman yatırımını gündeme alma zamanı geldiğini belirten Fikri Toros, bu projenin batı sahillerinde olabileceğini söyledi.

Toros, kara yolları konusunda da konuşarak, bu yıl ölüm ve ağır yaralanmalarla sonuçlanan kazaların her zamankinden fazla olduğunu ifade ederek, “Yol ve trafik güvenliğine hak edilen kalemlerin ayrılmadığını gördüm. Yanılmayı çok isterim” dedi.

Ercan konusunda da konuşan, yeni terminal binasını ülkeye kazandırılmış değerli bir alt yapı olarak değerlendirdiğini söyleyen Toros, “Yeni havaalanından mutluyuz ama hevesimiz kursağımızda kalıyor. Orayı işleten şirkete gösterilen müsamaha bizi rahatsız ediyor” ifadesine yer verdi.

Ercan’ın uluslararası uçuşlara açılacağı konusundaki açıklamalara işaret eden Toros, bunun ancak BM zeminine dönülmesi ve müzakereyle mümkün olabileceğini belirterek, “Ercan’a doğrudan uçuş düzenlemek hiçbir ülkenin elinde değil. Yaptırımlar orada durduğu sürece bunu gerçekleştirmek mümkün değil” dedi.

Ercan’ın aylık cari giderlerine de işaret eden Toros, eski alanda aylık 5 milyon TL olan cari giderin yeni alanda 30 milyona yükseldiğini belirterek, “Gelir ve giderler arasında büyük bir dengesizlik var. Bu durum sürdürülebilir değildir” dedi.

Eski Ercan’ın ne şekilde kullanılacağını soran Toros, burada müthiş bir gelir getirici potansiyel olduğunu söyledi.

Yeni geçiş noktalarının açılmasının önemine de işaret eden Fikri Toros, yol alt yapıları yapılırsa, geçiş noktaları için baskı unsuru oluşturulursa, Ercan’ın en yüksek trafiğe sahip havalimanları arasına girebileceğini belirtti.

Havaalanı civarındaki reklamlara da işaret eden Toros, reklamlarla bir turizm ülkesine değil, büyük bir kumarhaneye gelinmiş gibi bir algı yaratıldığını, bundan büyük rahatsızlık duyulduğunu kaydetti.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve zirvekibris.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.