Atakom
Serena
MERIT

CTP Milletvekili Sıla Usar İncirli: "4 senede bir tiyatro binasının yapılmamasının ülkenin ayıbıdır"

GÜNCEL 14.11.2023 - 20:13, Güncelleme: 14.11.2023 - 20:13
 

CTP Milletvekili Sıla Usar İncirli: "4 senede bir tiyatro binasının yapılmamasının ülkenin ayıbıdır"

CTP Milletvekili Sıla Usar İncirli konuşmasında, bütçenin 1.53’ünün bakanlığa ayrılıyor olmasına dikkat çekerek, turizme yatırım yapılması ve medet umulmasının “iki yüzlülük” olduğunu kaydetti.
Turizmin bu ülkenin en önemli geleceği olduğunu dile getiren İncirli, doğanın tarihinin ülkeye  bahşettiği bir lütuf olduğunu söyledi. Bakanlığın altında birçok daire olduğunu ve her birinin bir birinden önemli daireler olduğunu dile getiren İncirli, bu dairelerin stratejik öneme sahip olduğunu ve bu kadar düşük bütçe ile bu işlerin nasıl yürütüleceğini sordu. Turizm ve çevrenin bir birini tamamlayan faktörler olduğunu dile getiren İncirli, dengenin korunması gerektiğini vurguladı. Daha önce yapılan bir Turizm master planının ortaya konduğu hedefleri anlatan İncirli, kitle turizminin bu ülkede ağır bastığını fakat turizm çeşitliliği yapılabilecek bir ülkede olunduğunu ve bu tartışmaların yaklaşık 20 senedir devam ettiğini ama hiçbir zaman bir sonuca varılmadığını kaydetti.  Şehir planlanmasının düzgün yapılması gerektiğine dikkat çeken İncirli, Şehir Planlama Dairesi’nin haline bakılması gerektiğini, dairenin fiziki koşullarının düzgün olmadığını,  yeterli personeli bile olmadığını söyledi. Şehir Planlama Dairesinde teknik uzmanlık açısından da büyük eksiklik yaşandığını dile getiren İncirli, bu dairenin güçlendirilmesi gerektiğini ve bütçede kaynak ayrılması gerektiğini belirtti. Çevre Koruma Dairesi’nin de önemine dikkat çeken İncirli, çevre yasasının eksiklikleri olduğunu ve bu kadar kirli bir çevrede yaşamanın topluma yakışmadığını kaydetti. Atıklarla ilgili bütçelerin ayrılması ve kafa yorulmasının şart olduğunu dile getiren İncirli, hava, su ve toprağın temizlenmesi gerektiğini belirtti. Çevre ihtisas komisyonu kurulduğunu ve önereceği başlıkların bu bütçede olup olmadığını soran İncirli, Paris Sözleşmesini oyladıklarını anımsatarak, sözleşmelerin süslü laflarla onaylanmasının önemi olmadığını, hayata geçirilmesi için bütçede bu kalemlerinin ayrılması gerektiğini kaydetti. Devlet Tiyatroları’nın yandığı tarihten beri emanetçi gibi salon aradığını dile getiren İncirli, 24 senede bir tiyatro binasının yapılmamasının ülkenin ayıbı olduğunu belirtti.   25. yılda bir tiyatro binasının bitirilmesini talep eden İncirli, bu binanın bitirilerek hep birlikte açılışının yapılması gerektiğini kaydetti.   Güneyden adaya gelen turistler için güneyden açılan kapıların yayılarak artırılması gerektiğini dile getiren İncirli, turizm meslek okullarının artırılarak ülke içinde otellerde çalışacak öğrencilerin eğitilmesi gerektiğini söyledi.
CTP Milletvekili Sıla Usar İncirli konuşmasında, bütçenin 1.53’ünün bakanlığa ayrılıyor olmasına dikkat çekerek, turizme yatırım yapılması ve medet umulmasının “iki yüzlülük” olduğunu kaydetti.

Turizmin bu ülkenin en önemli geleceği olduğunu dile getiren İncirli, doğanın tarihinin ülkeye  bahşettiği bir lütuf olduğunu söyledi.

Bakanlığın altında birçok daire olduğunu ve her birinin bir birinden önemli daireler olduğunu dile getiren İncirli, bu dairelerin stratejik öneme sahip olduğunu ve bu kadar düşük bütçe ile bu işlerin nasıl yürütüleceğini sordu.

Turizm ve çevrenin bir birini tamamlayan faktörler olduğunu dile getiren İncirli, dengenin korunması gerektiğini vurguladı.

Daha önce yapılan bir Turizm master planının ortaya konduğu hedefleri anlatan İncirli, kitle turizminin bu ülkede ağır bastığını fakat turizm çeşitliliği yapılabilecek bir ülkede olunduğunu ve bu tartışmaların yaklaşık 20 senedir devam ettiğini ama hiçbir zaman bir sonuca varılmadığını kaydetti.

 Şehir planlanmasının düzgün yapılması gerektiğine dikkat çeken İncirli, Şehir Planlama Dairesi’nin haline bakılması gerektiğini, dairenin fiziki koşullarının düzgün olmadığını,  yeterli personeli bile olmadığını söyledi.

Şehir Planlama Dairesinde teknik uzmanlık açısından da büyük eksiklik yaşandığını dile getiren İncirli, bu dairenin güçlendirilmesi gerektiğini ve bütçede kaynak ayrılması gerektiğini belirtti.

Çevre Koruma Dairesi’nin de önemine dikkat çeken İncirli, çevre yasasının eksiklikleri olduğunu ve bu kadar kirli bir çevrede yaşamanın topluma yakışmadığını kaydetti.

Atıklarla ilgili bütçelerin ayrılması ve kafa yorulmasının şart olduğunu dile getiren İncirli, hava, su ve toprağın temizlenmesi gerektiğini belirtti.

Çevre ihtisas komisyonu kurulduğunu ve önereceği başlıkların bu bütçede olup olmadığını soran İncirli, Paris Sözleşmesini oyladıklarını anımsatarak, sözleşmelerin süslü laflarla onaylanmasının önemi olmadığını, hayata geçirilmesi için bütçede bu kalemlerinin ayrılması gerektiğini kaydetti.

Devlet Tiyatroları’nın yandığı tarihten beri emanetçi gibi salon aradığını dile getiren İncirli, 24 senede bir tiyatro binasının yapılmamasının ülkenin ayıbı olduğunu belirtti.

  25. yılda bir tiyatro binasının bitirilmesini talep eden İncirli, bu binanın bitirilerek hep birlikte açılışının yapılması gerektiğini kaydetti.

 

Güneyden adaya gelen turistler için güneyden açılan kapıların yayılarak artırılması gerektiğini dile getiren İncirli, turizm meslek okullarının artırılarak ülke içinde otellerde çalışacak öğrencilerin eğitilmesi gerektiğini söyledi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve zirvekibris.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.