Atakom
Serena
GÜNCEL Haber Girişi: 21.11.2022 - 18:33, Güncelleme: 21.11.2022 - 18:33

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugünkü çalışmasını tamamladı

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugünkü çalışmasını tamamladı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurul toplantısı tamamlandı. Bir sonraki birleşim 28 Kasım Pazartesi günü saat 10.00’da yapılacak.
Genel kurulun bugünkü oturumu, yasa tasarılarının ardından milletvekillerinin güncel konuşma istemleriyle devam etti. 8 milletvekilinin konuşma isteminde bulunduğu genel kurulda, bir milletvekilinin yaptığı konuşmanın ardından diğer milletvekilleri konuşma istemlerini geri çekti.   CTP Milletvekili Devrim Barçın, konuşmasında, Vakıflar İdaresi’ndeki kiralamalara değinerek, Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu ve müdürü tarafından Vakıfların kaynaklarının talan edilmekte olduğunu savundu. Barçın, usülsüz dağıtımlarla kurumu zarara uğratanlarla ilgili Sayıştay ve Başsavcılıkla Mali Polisi göreve çağırdı. Vakıflar İdaresi’nde yasalara rağmen ihalesiz kiralamalar yapılarak, mülklerin peşkeş çekildiğini ifade eden Barçın, Hamitköy’de bir arazinin yıllık 100 stg, eski bir Ermeni konağının da ayda 100 TL’ye Türkiye’deki bir üniversiteye kiralandığını söyledi. Barçın, yerel bir bankanın elinde bulunan ve aylık yaklaşık 5 bin stg kira ödenen yerin, sözleşmesi bittiği ve mevcut yerel banka orayı boşaltacağından başka birine bin TL’ye verilmek üzere girişim yapıldığını kaydetti. Devrim Barçın, Vakıflar İdaresi’ne bahçe işleri için alınan birinin, yönetim kurulundan habersiz genel müdür yardımcısı olarak görevlendirildiğini ifade ederek, Vakıfların tam bir çiftlik gibi yönetildiğini savundu. Barçın, personele bu şahsın talimatlarına uymayıp, sendikalarına başvurma çağrısı yaptı. Barçın, Vakıflar İdaresi’nde verilen bursları da eleştirerek, hayır fonundan çalışanların çocuklarına ayda 20 bin TL’yi bulacak kaynaklar çıkarıldığını iddia etti. Barçın, bunların yasalara göre suç olduğunu ve bunun açıklamasını istediklerini belirtti. -Arıklı Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı da, söz alarak, Barçın’ın belgelerle ortaya koyduğu iddiaları, bir yazı ile kendilerine veya Vakıflar İdaresi'ne sorarak izahat isteyebileceğini söyledi. Kiraların düşüklüğü eleştirilerine değinerek, CTP'nin iktidarda olduğu zaman Dome Otel’in de günlüğü 100 TL’ye bir sendikaya verildiğini kaydetti. Arıklı, bir kiralamayla ilgili eleştirilerle ilgili de, 30 senedir boş olan bir yerin kiralanmasıyla, oranın halkın kullanımına açılacağını ve bölgenin canlanacağını belirtti. Vakıfların hayır kurumlarına sembolik fiyatlarla kiralama yaptığını ancak şahıslara böyle vermediğini ifade eden Arıklı, Vakıfların yanlış işlem yapıyorsa ilk önce vicdanına, sonra kamu oyuna hesap vereceğine işaret etti. Konuşmaların ardından genel kurul bugünkü çalıimasını tamamladı.
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurul toplantısı tamamlandı. Bir sonraki birleşim 28 Kasım Pazartesi günü saat 10.00’da yapılacak.

Genel kurulun bugünkü oturumu, yasa tasarılarının ardından milletvekillerinin güncel konuşma istemleriyle devam etti. 8 milletvekilinin konuşma isteminde bulunduğu genel kurulda, bir milletvekilinin yaptığı konuşmanın ardından diğer milletvekilleri konuşma istemlerini geri çekti.  

CTP Milletvekili Devrim Barçın, konuşmasında, Vakıflar İdaresi’ndeki kiralamalara değinerek, Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu ve müdürü tarafından Vakıfların kaynaklarının talan edilmekte olduğunu savundu. Barçın, usülsüz dağıtımlarla kurumu zarara uğratanlarla ilgili Sayıştay ve Başsavcılıkla Mali Polisi göreve çağırdı.

Vakıflar İdaresi’nde yasalara rağmen ihalesiz kiralamalar yapılarak, mülklerin peşkeş çekildiğini ifade eden Barçın, Hamitköy’de bir arazinin yıllık 100 stg, eski bir Ermeni konağının da ayda 100 TL’ye Türkiye’deki bir üniversiteye kiralandığını söyledi. Barçın, yerel bir bankanın elinde bulunan ve aylık yaklaşık 5 bin stg kira ödenen yerin, sözleşmesi bittiği ve mevcut yerel banka orayı boşaltacağından başka birine bin TL’ye verilmek üzere girişim yapıldığını kaydetti.

Devrim Barçın, Vakıflar İdaresi’ne bahçe işleri için alınan birinin, yönetim kurulundan habersiz genel müdür yardımcısı olarak görevlendirildiğini ifade ederek, Vakıfların tam bir çiftlik gibi yönetildiğini savundu. Barçın, personele bu şahsın talimatlarına uymayıp, sendikalarına başvurma çağrısı yaptı.

Barçın, Vakıflar İdaresi’nde verilen bursları da eleştirerek, hayır fonundan çalışanların çocuklarına ayda 20 bin TL’yi bulacak kaynaklar çıkarıldığını iddia etti. Barçın, bunların yasalara göre suç olduğunu ve bunun açıklamasını istediklerini belirtti.


-Arıklı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı da, söz alarak, Barçın’ın belgelerle ortaya koyduğu iddiaları, bir yazı ile kendilerine veya Vakıflar İdaresi'ne sorarak izahat isteyebileceğini söyledi. Kiraların düşüklüğü eleştirilerine değinerek, CTP'nin iktidarda olduğu zaman Dome Otel’in de günlüğü 100 TL’ye bir sendikaya verildiğini kaydetti. Arıklı, bir kiralamayla ilgili eleştirilerle ilgili de, 30 senedir boş olan bir yerin kiralanmasıyla, oranın halkın kullanımına açılacağını ve bölgenin canlanacağını belirtti.

Vakıfların hayır kurumlarına sembolik fiyatlarla kiralama yaptığını ancak şahıslara böyle vermediğini ifade eden Arıklı, Vakıfların yanlış işlem yapıyorsa ilk önce vicdanına, sonra kamu oyuna hesap vereceğine işaret etti.

Konuşmaların ardından genel kurul bugünkü çalıimasını tamamladı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve zirvekibris.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.