Atakom
Serena
girne belediyse
MERIT

DAÜ-LTB-Kıbrıs Psikologlar Derneği işbirliğinde özel gereksinimli bireyler için örnek bir eğitime imza atıldı

GÜNCEL 04.04.2024 - 13:00, Güncelleme: 04.04.2024 - 13:00
 

DAÜ-LTB-Kıbrıs Psikologlar Derneği işbirliğinde özel gereksinimli bireyler için örnek bir eğitime imza atıldı

Doğu Akdeniz Üniversitesi(DAÜ), Lefkoşa Türk Belediyesi(LTB) ve Kıbrıs Psikologlar Derneği işbirliğinde özel gereksinimli bireyler için cinsel sağlık eğitimi düzenlendi.
Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) tarafından cinsel sağlığın bireyin doğumuyla beraber başlayan ve ölümüyle son bulan genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olarak tanımlanmış ve toplumun her kesiminden bireyine  özel tasarlanmış profesyonel cinsel sağlık eğitimi almasının önerilmesinden  hareketle tasarlanan eğitimin birinci modülü özel gereksinimli çocuğu olan ailelerin katılımıyla LTB Dayanışma ve Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi. Multidisipliner bir yaklaşım ve kurumlararası işbirliğine dayalı olarak verilen eğitimde konuşmacı olarak LTB’nden Engelsiz Lefkoşa Komisyonu Koordinatörü Çelen Çağansoy, DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Doç. Dr. Rojjin Mamuk, Yrd. Doç. Dr. Nezire İnce, Dr. Fzt. Çisel Demiralp Övgün ve Kıbrıs Psikologlar Derneği’nden Uzm Klinik Psikolog Eşmen Tatlıcalı  ve Klinik Psikolog Bleda Tilki yer aldı. Dört oturumluk çok yönlü,interaktif cinsel sağlık eğitimi Dört oturumluk interaktif eğitimde cinsel sağlığın önemi, özel gereksinimli  bireyler için cinsel sağlığın psikolojik ve davranışsal boyutu, beslenme boyutu ve fiziksel aktivite boyutu tartışıldı. Eğitimin sonunda aileler memnuniyetlerini ve bu organizasyonun ada geneline yaygınlaştırılması temennilerini sundular. Eğitimin ikinci modülünün yetişkin özel gereksinimli bireyler için düzenlenmesi planlanıyor.
Doğu Akdeniz Üniversitesi(DAÜ), Lefkoşa Türk Belediyesi(LTB) ve Kıbrıs Psikologlar Derneği işbirliğinde özel gereksinimli bireyler için cinsel sağlık eğitimi düzenlendi.

Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) tarafından cinsel sağlığın bireyin doğumuyla beraber başlayan ve ölümüyle son bulan genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olarak tanımlanmış ve toplumun her kesiminden bireyine  özel tasarlanmış profesyonel cinsel sağlık eğitimi almasının önerilmesinden  hareketle tasarlanan eğitimin birinci modülü özel gereksinimli çocuğu olan ailelerin katılımıyla LTB Dayanışma ve Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi. Multidisipliner bir yaklaşım ve kurumlararası işbirliğine dayalı olarak verilen eğitimde konuşmacı olarak LTB’nden Engelsiz Lefkoşa Komisyonu Koordinatörü Çelen Çağansoy, DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Doç. Dr. Rojjin Mamuk, Yrd. Doç. Dr. Nezire İnce, Dr. Fzt. Çisel Demiralp Övgün ve Kıbrıs Psikologlar Derneği’nden Uzm Klinik Psikolog Eşmen Tatlıcalı  ve Klinik Psikolog Bleda Tilki yer aldı.

Dört oturumluk çok yönlü,interaktif cinsel sağlık eğitimi
Dört oturumluk interaktif eğitimde cinsel sağlığın önemi, özel gereksinimli  bireyler için cinsel sağlığın psikolojik ve davranışsal boyutu, beslenme boyutu ve fiziksel aktivite boyutu tartışıldı. Eğitimin sonunda aileler memnuniyetlerini ve bu organizasyonun ada geneline yaygınlaştırılması temennilerini sundular. Eğitimin ikinci modülünün yetişkin özel gereksinimli bireyler için düzenlenmesi planlanıyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve zirvekibris.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.