Atakom
Serena
girne belediyse
MERIT

DP : "Spor ambargolarının tamamen kaldırılmasını talep ediyoruz"

GÜNCEL 10.05.2024 - 18:38, Güncelleme: 10.05.2024 - 18:51
 

DP : "Spor ambargolarının tamamen kaldırılmasını talep ediyoruz"

BM bu yıldan itibaren 25 Mayıs'ı "Dünya Futbol günü" olarak kabul ettiğini açıkladı.. Demokrat Parti bu konuyla alakalı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne uygulanan spor ambargolarına dikkat çeken bir açıklama yaptı ve BM'ye bu spor ambargolarının kaldırılması konusunda çağrı yaptı..
Açıklama şöyle : Birleşmiş Milletler’in 25 Mayıs gününü, bundan sonra her yıl kutlanmak üzere “Futbol günü” ilan etmiş olmalarını memnuniyetle karşıladık. Biz de bundan sonra her 25 Mayıs’ta Futbolu farklı bir etkinlikle gündeme getirmek için hazırız. Bu arada BM üyesi ülkelere bu vesileyle, buradan bir hatırlatma yapmak isteriz. Kıbrıs adasının kuzeyinde yaşayan ve futbola çok düşkün olan Kıbrıslı Türklerin, dünya futbolu ile entegre olabilmeleri için ne yapıyorsunuz. Ambargolar nedeniye, anavatanımız Türkiye takımları ile bile hiç bir müsabaka yapamayan, ama her türlü futbol aktivitesini, yurtdışına giderek izleyen ve takip eden bu halkın gençlerinin ne suçu var. Bu gençler de futbol oynayarak ve spor yaparak, dünyadaki yaşıtları ile ayni şartlarda yaşamak istemektedirler. Spor ambargolarını bu vesile ile bir kez daha gündeme getirmek gereğini duyduk. Ambargolar ile hiç bir toplum teslim olmamıştır. Çağdışı bu uygulama ile nereye varılabileceği 60 yılda görülmüştür. 60 yılda KKTC halkı teslim olmamış ama ömrü geçen vatandaşlar da bu ambargoları uygulayanları her an lanetlemiştir. Herşeye rağmen de Kıbrıs Türk gençliği birçok diğer alanda olduğu gibi bu alanda da kendi kendisi ile yarışarak çok daha iyi seviyelere gelmesini başarmıştır. Tek eksiğimiz uluslararası temastır ve bu da halkımızın en temel insan hakkıdır. Kıbrıs Sorununun her iki halk tarafından da Kabul edilecek bir çözüme ulaşması için öncelikle spor ambargolarının tamamen kaldırılmasını ve Kıbrıs Türk halkının da uluslararası camiada haklı yerini almasını bir kez daha talep ediyoruz.
BM bu yıldan itibaren 25 Mayıs'ı "Dünya Futbol günü" olarak kabul ettiğini açıkladı.. Demokrat Parti bu konuyla alakalı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne uygulanan spor ambargolarına dikkat çeken bir açıklama yaptı ve BM'ye bu spor ambargolarının kaldırılması konusunda çağrı yaptı..

Açıklama şöyle :

Birleşmiş Milletler’in 25 Mayıs gününü, bundan sonra her yıl kutlanmak üzere “Futbol günü” ilan etmiş olmalarını memnuniyetle karşıladık. Biz de bundan sonra her 25 Mayıs’ta Futbolu farklı bir etkinlikle gündeme getirmek için hazırız.

Bu arada BM üyesi ülkelere bu vesileyle, buradan bir hatırlatma yapmak isteriz.

Kıbrıs adasının kuzeyinde yaşayan ve futbola çok düşkün olan Kıbrıslı Türklerin, dünya futbolu ile entegre olabilmeleri için ne yapıyorsunuz. Ambargolar nedeniye, anavatanımız Türkiye takımları ile bile hiç bir müsabaka yapamayan, ama her türlü futbol aktivitesini, yurtdışına giderek izleyen ve takip eden bu halkın gençlerinin ne suçu var. Bu gençler de futbol oynayarak ve spor yaparak, dünyadaki yaşıtları ile ayni şartlarda yaşamak istemektedirler.

Spor ambargolarını bu vesile ile bir kez daha gündeme getirmek gereğini duyduk. Ambargolar ile hiç bir toplum teslim olmamıştır. Çağdışı bu uygulama ile nereye varılabileceği 60 yılda görülmüştür. 60 yılda KKTC halkı teslim olmamış ama ömrü geçen vatandaşlar da bu ambargoları uygulayanları her an lanetlemiştir. Herşeye rağmen de Kıbrıs Türk gençliği birçok diğer alanda olduğu gibi bu alanda da kendi kendisi ile yarışarak çok daha iyi seviyelere gelmesini başarmıştır. Tek eksiğimiz uluslararası temastır ve bu da halkımızın en temel insan hakkıdır.

Kıbrıs Sorununun her iki halk tarafından da Kabul edilecek bir çözüme ulaşması için öncelikle spor ambargolarının tamamen kaldırılmasını ve Kıbrıs Türk halkının da uluslararası camiada haklı yerini almasını bir kez daha talep ediyoruz.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve zirvekibris.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.