Atakom
Serena
girne belediyse
MERIT

İlkan: Öğrencilerimiz çadırda eğitim görmeye çalışırken, İlahiyat Koleji’ne niye itiraz etmiyorsunuz?

GÜNCEL 01.04.2023 - 13:38, Güncelleme: 01.04.2023 - 13:38
 

İlkan: Öğrencilerimiz çadırda eğitim görmeye çalışırken, İlahiyat Koleji’ne niye itiraz etmiyorsunuz?

İlkan: Öğrencilerimiz çadırda eğitim görmeye çalışırken, İlahiyat Koleji’ne niye itiraz etmiyorsunuz?
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Eğitim Sekreteri Yeşim Beyaz İlkan, TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın, “Mağusa'ya 700 öğrenci kapasiteli İlahiyat Koleji” müjdesine karşı çıkmayanların, ettikleri milletvekili yeminlerine karşı hareket ettiklerini ve Atatürk ilkelerine bağlı çağdaş eğitimi tehlikeye attıklarını vurguladı   İlkan: Öğrencilerimiz çadırda eğitim görmeye çalışırken, İlahiyat Koleji’ne niye itiraz etmiyorsunuz? Parti adına yazılı açıklama yapan İlkan, adaya gelen ve UBP-DP-YDP Hükümetiyle yeni protokol imzalayan TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Mağusa'ya 700 öğrenci kapasiteli bir İlahiyat Koleji” yaptırılacağını ilan etmesine işaret etti. İlkan, “Önce bir eğitimci sonra da bir yurttaş olarak soruyorum; öğrencilerimiz çadırda eğitim görmeye çalışırken, İlahiyat Koleji’ne niye itiraz etmiyorsunuz? Ha, tabii ki buradaki cevaplar hazırdırve “Türkiye, 26 okulumuzda depreme karşı iyileştirme çalışmalarını da üstleniyor” diyeceklerdir. Ancak bunun makul bir cevap olduğunu kabul etmem mümkün değildir” dedi.   “Çocuklarınıza ve torunlarınıza böyle bir geleceği mi reva görüyorsunuz?” İlkan ikinci soru olarak da“Atatürk ilkelerine bağlı kalacağınıza dair yemin etmiş olan ve aynı zamanda modern, çağdaş ve lâik bir Kıbrıs eğitim sisteminde yetişmiş olan siz hükümet yetkilileri ve Cumhurbaşkanı; nasıl olur da toplumumuzu Orta çağ yaşam biçimine ve karanlığına sürükleyecek olan böylesi kararlara hiç itiraz etmeden imza atıyorsunuz? Çocuklarınıza ve torunlarınıza böyle bir geleceği mi reva görüyorsunuz?” sorusunu sordu. Kadınlara, eşlerine nasıl davranacaklarına dair nasihatler veren "zatı- muhterem" Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal’ın hala görevden alınamadığını hatırlatan İlkan,“Bu konudaki duyarsızlığınızı eğitimde de sürdürmeye devam ederseniz,Meclis’te ettiğiniz milletvekili yemini ve aldığınız lâik, çağdaş ve modern eğitimin de gereklerini çiğniyor ve ruhuna ihanet etmeye devam ediyor olacaksınız” ifadelerini kullandı.
İlkan: Öğrencilerimiz çadırda eğitim görmeye çalışırken, İlahiyat Koleji’ne niye itiraz etmiyorsunuz?

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Eğitim Sekreteri Yeşim Beyaz İlkan, TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın, “Mağusa'ya 700 öğrenci kapasiteli İlahiyat Koleji” müjdesine karşı çıkmayanların, ettikleri milletvekili yeminlerine karşı hareket ettiklerini ve Atatürk ilkelerine bağlı çağdaş eğitimi tehlikeye attıklarını vurguladı

 

İlkan: Öğrencilerimiz çadırda eğitim görmeye çalışırken, İlahiyat Koleji’ne niye itiraz etmiyorsunuz?

Parti adına yazılı açıklama yapan İlkan, adaya gelen ve UBP-DP-YDP Hükümetiyle yeni protokol imzalayan TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Mağusa'ya 700 öğrenci kapasiteli bir İlahiyat Koleji” yaptırılacağını ilan etmesine işaret etti.

İlkan, “Önce bir eğitimci sonra da bir yurttaş olarak soruyorum; öğrencilerimiz çadırda eğitim görmeye çalışırken, İlahiyat Koleji’ne niye itiraz etmiyorsunuz? Ha, tabii ki buradaki cevaplar hazırdırve “Türkiye, 26 okulumuzda depreme karşı iyileştirme çalışmalarını da üstleniyor” diyeceklerdir. Ancak bunun makul bir cevap olduğunu kabul etmem mümkün değildir” dedi.

 

“Çocuklarınıza ve torunlarınıza böyle bir geleceği mi reva görüyorsunuz?”

İlkan ikinci soru olarak da“Atatürk ilkelerine bağlı kalacağınıza dair yemin etmiş olan ve aynı zamanda modern, çağdaş ve lâik bir Kıbrıs eğitim sisteminde yetişmiş olan siz hükümet yetkilileri ve Cumhurbaşkanı; nasıl olur da toplumumuzu Orta çağ yaşam biçimine ve karanlığına sürükleyecek olan böylesi kararlara hiç itiraz etmeden imza atıyorsunuz? Çocuklarınıza ve torunlarınıza böyle bir geleceği mi reva görüyorsunuz?” sorusunu sordu.

Kadınlara, eşlerine nasıl davranacaklarına dair nasihatler veren "zatı- muhterem" Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal’ın hala görevden alınamadığını hatırlatan İlkan,“Bu konudaki duyarsızlığınızı eğitimde de sürdürmeye devam ederseniz,Meclis’te ettiğiniz milletvekili yemini ve aldığınız lâik, çağdaş ve modern eğitimin de gereklerini çiğniyor ve ruhuna ihanet etmeye devam ediyor olacaksınız” ifadelerini kullandı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve zirvekibris.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.