Atakom
Serena
MERIT

Lüks ürünlere KDV zammı!

GÜNCEL 13.09.2023 - 11:22, Güncelleme: 13.09.2023 - 11:22
 

Lüks ürünlere KDV zammı!

Maliye Bakanı Dr. Özdemir Berova, "Sabah Sabah" programının yayınlandığı Kıbrıs TV'de önemli açıklamalar yaptı.
Berova, Katma Değer Vergisi'nin (KDV) ülkenin en önemli gelir kaynaklarından biri olduğunu vurgulayarak, KDV oranlarının düşük olduğu alanların tespit edildiğini dile getirdi. Yeni yasa ile lüks tüketimle ilişkilendirilebilecek bazı ürünlerde KDV oranlarını artırma yetkisi kullandıklarını açıklayan Berova, örneğin, 300 metrekarelik evlere ait KDV oranını yüzde 16'dan yüzde 20'ye yükselttiklerini söyledi. Ayrıca ATV ve jet ski gibi lüks ürünlerde de KDV oranlarında artışlar yapıldığını da dile getirdi. Maliye Bakanı Berova, ülkedeki bir diğer önemli sorunun tapuya dönüştürülmemiş birçok ev veya binanın bulunması olduğuna dikkat çekti ve bu konuda bir çalışma yapacaklarını açıkladı. 300 metrekarelik evlerin KDV oranlarının artırılması çalışmasının bir başlangıç olduğunu ve ilerleyen dönemlerde diğer metrekarelerde KDV oranlarında değişikliklerin olabileceğini bildirdi. Ayrıca bu binaların tapulaştırılması için adımlar atacaklarını ifade etti. Özdemir Berova, özellikle alt ve orta gelir grubundaki vatandaşların enflasyondan minimum düzeyde etkilenmelerini sağlamak için çalışmalar yapacaklarını söyledi. Hükümetin bazı temel tüketim mallarındaki KDV oranlarını sıfırladığını ancak bu kararın vatandaşlar üzerindeki etkisini değerlendirmek için bir araştırma yaptıklarını ve gelen ön raporların, fiyatları düşürmekte etkili olmadığını gösterdiğini ifade etti.
Maliye Bakanı Dr. Özdemir Berova, "Sabah Sabah" programının yayınlandığı Kıbrıs TV'de önemli açıklamalar yaptı.

Berova, Katma Değer Vergisi'nin (KDV) ülkenin en önemli gelir kaynaklarından biri olduğunu vurgulayarak, KDV oranlarının düşük olduğu alanların tespit edildiğini dile getirdi. Yeni yasa ile lüks tüketimle ilişkilendirilebilecek bazı ürünlerde KDV oranlarını artırma yetkisi kullandıklarını açıklayan Berova, örneğin, 300 metrekarelik evlere ait KDV oranını yüzde 16'dan yüzde 20'ye yükselttiklerini söyledi. Ayrıca ATV ve jet ski gibi lüks ürünlerde de KDV oranlarında artışlar yapıldığını da dile getirdi.

Maliye Bakanı Berova, ülkedeki bir diğer önemli sorunun tapuya dönüştürülmemiş birçok ev veya binanın bulunması olduğuna dikkat çekti ve bu konuda bir çalışma yapacaklarını açıkladı. 300 metrekarelik evlerin KDV oranlarının artırılması çalışmasının bir başlangıç olduğunu ve ilerleyen dönemlerde diğer metrekarelerde KDV oranlarında değişikliklerin olabileceğini bildirdi. Ayrıca bu binaların tapulaştırılması için adımlar atacaklarını ifade etti.

Özdemir Berova, özellikle alt ve orta gelir grubundaki vatandaşların enflasyondan minimum düzeyde etkilenmelerini sağlamak için çalışmalar yapacaklarını söyledi. Hükümetin bazı temel tüketim mallarındaki KDV oranlarını sıfırladığını ancak bu kararın vatandaşlar üzerindeki etkisini değerlendirmek için bir araştırma yaptıklarını ve gelen ön raporların, fiyatları düşürmekte etkili olmadığını gösterdiğini ifade etti.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve zirvekibris.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.