Atakom
Serena
MERIT

Polis Başmüfettişi hakkındaki dava geri çekildi

GÜNCEL 13.11.2023 - 15:26, Güncelleme: 13.11.2023 - 15:26
 

Polis Başmüfettişi hakkındaki dava geri çekildi

Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde Adli Şube Amiri olarak görev yaptığı 2016-2017 yılları arasında suç dosyası kapatıp karşılığında rüşvet almakla suçlanan ve 2 Kasım 2023 tarihinde itham edildikten sonra tutuklanarak, cezaevine konulan Polis Başmüfettişi A.S.A hakkındaki dava geri çekildi.
Savcılık, davanın tanıklarını hazır edemediği için takipsizlik dosyaladı. A. bugün ilk duruşma için Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesine getirildi. Başkan Füsun Cemaller, Kıdemli Yargıç Vedia Berkut Barkın ve Yargıç Tutku Candaş’tan oluşan heyetin huzurunda görüşülen ilk duruşmada Kıdemli Savcı Mustafa  İldeniz , davanın tanıklarını hazır edemediğini, bazlarının  yurt dışında olduğunu belirterek, takipsizlik dosyalanmasını talep etti. Mahkeme heyeti, 2 Kasım’da “Rüşvet almak, "menfaat temini için sahte, gerçek dışı ve hukuka aykırı evrak düzenlemek, imzalamak, tasdik etmek ve vermek”, “sicillerde sahtekarlık yapmak", "tanıkları yalan ifade vermeye teşvik etmek", Görevi kötüye kullanmak", “Görevi ihmal etmek”, kamu görevlilerinin sahtekarlık yapmaları ve emniyeti suistimal etmeleri” suçlarından itham edilerek, tutuklanan ve cezaevine gönderilen Altan hakkında takipsizlik dosyalanmasına emir verdi. Böylelikle A, hakkındaki davada takipsizlik kararı verildiği için serbest kaldı. Ne olmuştu ? A'nın “Evrak sahteleme, tedavüle sürme”, “Sahtekarlıkla para temini” suçlarından aranan ve hakkında yakalama kararı bulunan  E.H isimli şahsa İngiltere’den KKTC’ye dönmek  isterse serbestçe giriş yapabileceğini sağlayacağı yönünde vaat verdiği iddia edilmişti. H'nın da Metehan Kara Sınır Kapısı’ndan KKTC’ye giriş yaptığı, A.S.A'ya da İngiltere’den araba getirdiği öne sürülmüştü.  H'nın A’ya rüşvet verdiğine dair iddiası üzerine soruşturma amaçlı tutuklanan A, teminatla serbest bırakılmıştı. Altan, 2 Kasım’da 7 davadan itham edildikten sonra tutuklanmıştı.  (KAMALI HABER)
Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde Adli Şube Amiri olarak görev yaptığı 2016-2017 yılları arasında suç dosyası kapatıp karşılığında rüşvet almakla suçlanan ve 2 Kasım 2023 tarihinde itham edildikten sonra tutuklanarak, cezaevine konulan Polis Başmüfettişi A.S.A hakkındaki dava geri çekildi.

Savcılık, davanın tanıklarını hazır edemediği için takipsizlik dosyaladı. A. bugün ilk duruşma için Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesine getirildi.


Başkan Füsun Cemaller, Kıdemli Yargıç Vedia Berkut Barkın ve Yargıç Tutku Candaş’tan oluşan heyetin huzurunda görüşülen ilk duruşmada Kıdemli Savcı Mustafa  İldeniz , davanın tanıklarını hazır edemediğini, bazlarının  yurt dışında olduğunu belirterek, takipsizlik dosyalanmasını talep etti.


Mahkeme heyeti, 2 Kasım’da “Rüşvet almak, "menfaat temini için sahte, gerçek dışı ve hukuka aykırı evrak düzenlemek, imzalamak, tasdik etmek ve vermek”, “sicillerde sahtekarlık yapmak", "tanıkları yalan ifade vermeye teşvik etmek", Görevi kötüye kullanmak", “Görevi ihmal etmek”, kamu görevlilerinin sahtekarlık yapmaları ve emniyeti suistimal etmeleri” suçlarından itham edilerek, tutuklanan ve cezaevine gönderilen Altan hakkında takipsizlik dosyalanmasına emir verdi.


Böylelikle A, hakkındaki davada takipsizlik kararı verildiği için serbest kaldı.


Ne olmuştu ?
A'nın “Evrak sahteleme, tedavüle sürme”, “Sahtekarlıkla para temini” suçlarından aranan ve hakkında yakalama kararı bulunan  E.H isimli şahsa İngiltere’den KKTC’ye dönmek  isterse serbestçe giriş yapabileceğini sağlayacağı yönünde vaat verdiği iddia edilmişti. H'nın da Metehan Kara Sınır Kapısı’ndan KKTC’ye giriş yaptığı, A.S.A'ya da İngiltere’den araba getirdiği öne sürülmüştü. 
H'nın A’ya rüşvet verdiğine dair iddiası üzerine soruşturma amaçlı tutuklanan A, teminatla serbest bırakılmıştı. Altan, 2 Kasım’da 7 davadan itham edildikten sonra tutuklanmıştı. 

(KAMALI HABER)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve zirvekibris.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.