Atakom
Serena
GÜNCEL Haber Girişi: 17.11.2022 - 16:17, Güncelleme: 17.11.2022 - 16:17

Prof Dr. Nedime Serakıncı: KKTC’ye yönelik amborgolar her sektör bilim insanlarını da etkilemektedir

 

Prof Dr. Nedime Serakıncı: KKTC’ye yönelik amborgolar her sektör bilim insanlarını da etkilemektedir

Cumhurbaşkanlığı Sağlık Danışmanı Prof Dr. Nedime Serakıncı 14-16 Kasım 2022 tarihlerinde Dubai’de gerçekleşen “3. Dünya Kanser Araştırmaları ve Onkoloji" kongresine davetli konuşmacı olarak katıldı.
Serakıncı, bu yıl 16-18 Mayıs 2022 de ise Scholars Uluslararası Kanser Araştırmaları ve Tedavileri kongresinde ve   14-16  Kasım 2022 tarihlerinde Dubai de gerceklesen 3. Dünya Kanser Araştırmaları ve Onkoloji kongresinde “olağanüstü ve layık” keynote konuşmacı seçilerek ödül olarak tüm katılımcı belgelerini ‘KKTC Cumhurbaşkanlığı adresi’ ile imzalama yetkisi ile onurlandırıldı.   “3. Dünya Kanser Araştırmaları ve Onkoloji Kongresine  ‘keynote’ konuşmacı olarak davet edilmek yaptığımız çalışmaların uluslararası alanda kabul gördüğünü  ve kendi bilim alanımızın öncülerden kabul edildiğimizi ifade eder” diyen Serakıncı, ‘olağanüstü ve layık’olarak teşekkür belgesi almış olmasının da ülke, kurumu ve şahsı adıma gurur verici bir gelişme olduğunu kaydetti. .      Serakıncı, “Beni en çok mutlu eden nokta ise iki devleti konuştuğumuz bu süreçte,   KKTC’ye uygulanan haksız amborgoları, yaptığım bilimsel çalışmalar ile bir kez daha aşarak, ülkemin tanıtımına katkı koymuş olmamdır” dedi.     “Hepimizin bildigi gibi KKTC’ye yönelik amborgolar her sektör bilim insanlarını da etkilemektedir. Örnegin uluslararasi projlere fonlarına muracat etmekde ciddi sorunlar yaşanıyor. Oysa tarihin yanı sıra ‘bilim sanat,  kültür ve spor’ bir toplumun varlığını ortaya konmasında rol oynayan en önemli yapı taşlarındandır” ifadesini kullanan Prof. Dr. Nedime Serakıncı, sözlerini şöyle sürdürdü:   “Genellikle yaşadığımız sorun; adres olarak KKTC’yi göstermemize ve veya bayrağımızı dalgalandırmamıza izin verilmemesidir. Bu ve benzeri gibi uluslararası kalitesi ve seçiciliği yüksek düzeydeki sempozyum, kongre ve webinarlarda ancak uluslararası arenada kendini ispatlamış bilim insanları, sanatcıları, önemli ve değerli bulunduğu için davet ediyor ve de KKTC'nin adres olarak kullanılmasına itiraz etmiyorlar. Bu nedenledir ki KKTC’nin yetiştirdiği  böylesine  tescilli bir bilim insanı olarak, ülkemi ve KKTC Cumhurbaşkanlığını temsil etmenin benim için  çok önemli olduğunu vurgulamak isterim.”
Cumhurbaşkanlığı Sağlık Danışmanı Prof Dr. Nedime Serakıncı 14-16 Kasım 2022 tarihlerinde Dubai’de gerçekleşen “3. Dünya Kanser Araştırmaları ve Onkoloji" kongresine davetli konuşmacı olarak katıldı.

Serakıncı, bu yıl 16-18 Mayıs 2022 de ise Scholars Uluslararası Kanser Araştırmaları ve Tedavileri kongresinde ve   14-16  Kasım 2022 tarihlerinde Dubai de gerceklesen 3. Dünya Kanser Araştırmaları ve Onkoloji kongresinde “olağanüstü ve layık” keynote konuşmacı seçilerek ödül olarak tüm katılımcı belgelerini ‘KKTC Cumhurbaşkanlığı adresi’ ile imzalama yetkisi ile onurlandırıldı.

 

“3. Dünya Kanser Araştırmaları ve Onkoloji Kongresine  ‘keynote’ konuşmacı olarak davet edilmek yaptığımız çalışmaların uluslararası alanda kabul gördüğünü  ve kendi bilim alanımızın öncülerden kabul edildiğimizi ifade eder” diyen Serakıncı, ‘olağanüstü ve layık’olarak teşekkür belgesi almış olmasının da ülke, kurumu ve şahsı adıma gurur verici bir gelişme olduğunu kaydetti. .   

 

Serakıncı, “Beni en çok mutlu eden nokta ise iki devleti konuştuğumuz bu süreçte,   KKTC’ye uygulanan haksız amborgoları, yaptığım bilimsel çalışmalar ile bir kez daha aşarak, ülkemin tanıtımına katkı koymuş olmamdır” dedi.  

 

“Hepimizin bildigi gibi KKTC’ye yönelik amborgolar her sektör bilim insanlarını da etkilemektedir. Örnegin uluslararasi projlere fonlarına muracat etmekde ciddi sorunlar yaşanıyor. Oysa tarihin yanı sıra ‘bilim sanat,  kültür ve spor’ bir toplumun varlığını ortaya konmasında rol oynayan en önemli yapı taşlarındandır” ifadesini kullanan Prof. Dr. Nedime Serakıncı, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Genellikle yaşadığımız sorun; adres olarak KKTC’yi göstermemize ve veya bayrağımızı dalgalandırmamıza izin verilmemesidir. Bu ve benzeri gibi uluslararası kalitesi ve seçiciliği yüksek düzeydeki sempozyum, kongre ve webinarlarda ancak uluslararası arenada kendini ispatlamış bilim insanları, sanatcıları, önemli ve değerli bulunduğu için davet ediyor ve de KKTC'nin adres olarak kullanılmasına itiraz etmiyorlar. Bu nedenledir ki KKTC’nin yetiştirdiği  böylesine  tescilli bir bilim insanı olarak, ülkemi ve KKTC Cumhurbaşkanlığını temsil etmenin benim için  çok önemli olduğunu vurgulamak isterim.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve zirvekibris.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.