Atakom
Serena
girne belediyse
GRAND SAPHIRE

Sokak köpekleri kanun teklifi hazır: Uyutma seçeneği için yeni karar

GÜNCEL 11.07.2024 - 19:56, Güncelleme: 11.07.2024 - 19:56
 

Sokak köpekleri kanun teklifi hazır: Uyutma seçeneği için yeni karar

Sokak hayvanlarıyla ilgili düzenlemede sona geliniyor. Önümüzdeki günlerde Meclis'e sevk edilecek taslak metinde bazı değişikliklere gidildi. Onlardan en önemlisi ise uyutma seçeneği için kurul onayı şartı getirilmesi oldu
Hayvanseverlerin tepkisine neden olan uyutma seçeneğinde kararın veterinerlerden oluşan kurula bırakılacağı belirtildi. Kuduz tehlikesi olan ve saldırgan köpekler için kurul toplanacak. Sokak köpekleri toplatılıp belediyelerin barınaklarına götürülecek. Kısırlaştırılacak ve aşıları yapılacak, yeniden sokağa bırakılmayacak.  BELEDİYE BAŞKANLARI İÇİN HAPİS CEZASI  Belediyeler barınaklar için bütçelerinden binde 5 oranında pay ayırmak zorunda olacak ve bu pay başka harcamalar için kullanılamayacak. Koşulların sağlanması için yerel yönetimlere iki yıl süre verilecek. Sorumluluklarını yerine getirmeyen yöneticiler hapis cezası dahi alabilecek.  60 BİN TL PARA CEZASI  Köpeğini sokağa bırakanlar ve yasaklı ırkların üretimini yapanlara da 60 bin TL para cezası verilmesi planlanıyor. Hayvan Hakları Federasyonu, hayvanseverlerin sürece dahil edilmesi gerektiğini belirtiyor. Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Avukat Ahmet Kemal Şenpolat, uyuşma seçeneğine kurul şartı getirilmesini iyi haber olarak değerlendirdi. Şenpolat, sonrasındaki süreci ise şöyle değerlendirdi: "Bakım evine topladığınız bütün hayvanlar belli bir zaman sonra kalabalık oluşturacaklar ve yine siz hayvanları içeri almak istediğiniz için içerideki hayvan popülasyonunu azaltmanız gerekecek. Bu hayvanları da sahiplendirmek için kimse kapıda beklemediğinden içerideki hayvanlar bir şekilde öldürülecek." dedi. Meseleyi merkezi idarenin ele alması gerektiğinin altını çizen Şenpolat, "Bakanlık bünyesinde siz özerk liyakatli işi bilen veteriner hekimlerden oluşan, hayvan hakları savunuculardan gönüllülerden STK'lardan oluşturacağınız 300-400 kişilik birimle bunu yapabilirsiniz." ifadelerini kullandı.
Sokak hayvanlarıyla ilgili düzenlemede sona geliniyor. Önümüzdeki günlerde Meclis'e sevk edilecek taslak metinde bazı değişikliklere gidildi. Onlardan en önemlisi ise uyutma seçeneği için kurul onayı şartı getirilmesi oldu

Hayvanseverlerin tepkisine neden olan uyutma seçeneğinde kararın veterinerlerden oluşan kurula bırakılacağı belirtildi. Kuduz tehlikesi olan ve saldırgan köpekler için kurul toplanacak.
Sokak köpekleri toplatılıp belediyelerin barınaklarına götürülecek. Kısırlaştırılacak ve aşıları yapılacak, yeniden sokağa bırakılmayacak. 

BELEDİYE BAŞKANLARI İÇİN HAPİS CEZASI 

Belediyeler barınaklar için bütçelerinden binde 5 oranında pay ayırmak zorunda olacak ve bu pay başka harcamalar için kullanılamayacak. Koşulların sağlanması için yerel yönetimlere iki yıl süre verilecek. Sorumluluklarını yerine getirmeyen yöneticiler hapis cezası dahi alabilecek.