Atakom
Serena
MAGAZİN Haber Girişi: 17.11.2022 - 16:03, Güncelleme: 17.11.2022 - 16:03

Tiyatronun cesur ve parlak yüzüydü: Yıldız Kenter anılıyor

 

Tiyatronun cesur ve parlak yüzüydü: Yıldız Kenter anılıyor

17 Kasım 2019'da vefat eden Yıldız Kenter, aramızdan ayrılışının ikinci yıl dönümünde anılıyor...
Türk tiyatrosunun ve Türk sinemasının usta ismi Yıldız Kenter, vefatının ikinci yıl dönümünde anılıyor. Uzun zamandır mücadele ettiği akciğer rahatsızlığı sebebiyle İstanbul'da hastaneye kaldırılan Kenter, yaşa bağlı solunum yetmezliği sebebiyle 17 Kasım 2019'da 91 yaşında vefat etti. Türk tiyatrosunun usta sanatçısı Yıldız Kenter'i 17 Kasım 2019'da kaybettik. Türkiye'de tiyatronun gelişmesinde en büyük katkıyı sunmuş, yetiştirdiği öğrencilerle bir ekol yaratmış, hocaların hocası Yıldız Kenter, kariyeri boyunca 100'den fazla tiyatro oyunu, film ve dizide rol aldı. Yıldız Kenter'in hayatı Asıl adı Ayşe Yıldız olan Kenter, İngiliz kökenli Olga Cynthia (Nadide) ile Ahmet Naci Bey'in çocuğuydu.  Ablası Güner, ağabeyleri Nedim ve Mahmut ile küçük kardeşi Müşfik'ten oluşan 7 kişilik bir ailede büyüyen Kenter, Ankara Devlet Konservatuvarını bitirdikten sonra, Ankara Devlet Tiyatrosunda çalıştı. Kenter, ABD ve İngiltere'de oyunculuk öğretiminde yeni teknikler üzerine de çalışmalar yaptı. Usta sanatçı, 1956-1959'da çalıştığı Devlet Tiyatrosundan ayrıldıktan sonra bir yıl Muhsin Ertuğrul ile çalıştı, daha sonra kardeşi Müşfik Kenter ve eşi Şükran Güngör ile Kent Oyuncuları topluluğunu kurdu. Ankara Devlet Konservatuvarı, İstanbul Belediye Konservatuvarı ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde bölüm başkanlığı da yapan usta sanatçı, üç kez Altın Portakal ödülünün sahibi oldu. Sanatçı ayrıca, Sovyetler Birliği, ABD, İngiltere, Almanya, Hollanda, Danimarka, Kanada, Yugoslavya ve Kıbrıs'ta İngilizce ve Türkçe oyunlar sergiledi. Shakespeare, Çehov, Brecht, Inoesco, Pinter, Albee, Tenessee Williams, Alan Ayckbourn, Arthur Miller, Brian Freil, Neil Simon, Athol Fugard, Sergey Kokovkin gibi uluslararası yazarların yanı sıra Melih Cevdet Anday, Necati Cumalı, Güner Sümer, Adalet Ağaoğlu, Zeki Özturanlı, Güngör Dilmen, Muzaffer İzgü'nün oyunlarını da sahneye koyan Kenter, 1981’de "Devlet Sanatçısı" unvanı aldı. Yıldız Kenter, kariyeri boyunca ulusal ve uluslararası birçok festivalde "En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazanırken, 1995'te Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tiyatro sanatına katkılarından ötürü Onur Ödülü'ne layık görüldü. Sanatçı ayrıca, 1998'de Cumhurbaşkanlığı Büyük Kültür ve Sanat Ödülü, 1999 ve 2000'de Afife En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü aldı. Kariyeri boyunca 100'den fazla tiyatro oyunu, film ve dizide rol alan usta sanatçı, yaşamı boyunca sahnelediği roller ve sahneye koyduğu eserlerdeki başarısıyla dikkati çekti.
17 Kasım 2019'da vefat eden Yıldız Kenter, aramızdan ayrılışının ikinci yıl dönümünde anılıyor...

Türk tiyatrosunun ve Türk sinemasının usta ismi Yıldız Kenter, vefatının ikinci yıl dönümünde anılıyor. Uzun zamandır mücadele ettiği akciğer rahatsızlığı sebebiyle İstanbul'da hastaneye kaldırılan Kenter, yaşa bağlı solunum yetmezliği sebebiyle 17 Kasım 2019'da 91 yaşında vefat etti.

Türk tiyatrosunun usta sanatçısı Yıldız Kenter'i 17 Kasım 2019'da kaybettik. Türkiye'de tiyatronun gelişmesinde en büyük katkıyı sunmuş, yetiştirdiği öğrencilerle bir ekol yaratmış, hocaların hocası Yıldız Kenter, kariyeri boyunca 100'den fazla tiyatro oyunu, film ve dizide rol aldı.

Yıldız Kenter'in hayatı


Asıl adı Ayşe Yıldız olan Kenter, İngiliz kökenli Olga Cynthia (Nadide) ile Ahmet Naci Bey'in çocuğuydu. 

Ablası Güner, ağabeyleri Nedim ve Mahmut ile küçük kardeşi Müşfik'ten oluşan 7 kişilik bir ailede büyüyen Kenter, Ankara Devlet Konservatuvarını bitirdikten sonra, Ankara Devlet Tiyatrosunda çalıştı.

Kenter, ABD ve İngiltere'de oyunculuk öğretiminde yeni teknikler üzerine de çalışmalar yaptı. Usta sanatçı, 1956-1959'da çalıştığı Devlet Tiyatrosundan ayrıldıktan sonra bir yıl Muhsin Ertuğrul ile çalıştı, daha sonra kardeşi Müşfik Kenter ve eşi Şükran Güngör ile Kent Oyuncuları topluluğunu kurdu.