Atakom
Serena

UBP milletvekili Berova: Planlama İnşaat Dairesinden tek bir devlet projesinin vize almadığını gördük

GÜNCEL 13.03.2023 - 17:09, Güncelleme: 13.03.2023 - 17:09
 

UBP milletvekili Berova: Planlama İnşaat Dairesinden tek bir devlet projesinin vize almadığını gördük

UBP milletvekili Özdemir Berova, Erhürman’ın 62 madde tahtında yaptığı konuşmada KTMMOB ile ilgili sunulan yasa önerisi konusuna değindiğini belirterek, bunları yanıtlayacağını ifade etti.
Depremde sonra zor günlerin içinden geçilmekte olduğunu söyleyen Berova, okulların deprem güvenliği olgusuna yönelik, hükümetin Acil Durum Komitesi’nde konuyu ele alarak odanın katılımıyla çalışmalar yaptığını ve konu üzerinden de kamu kurumu niteliğindeki sivil toplum örgütünün rapor hazırladığını hatırlattı. Kamu kurumu niteliğindeki bir odanın, raporu sunmayı üç milletvekilinin önerisini geri çekmesi şartına bağlamasının eğer böyle bir karar varsa “akıl tutulması olduğunu” söyleyen Berova, böyle bir raporu şartlara bağlayarak açıklanmak istenmesinin, kamu kurumu olma olgusunu sorgulatacak bir olay olduğunu belirtti. Berova, raporun derhal açıklanacağına inanç belirtti. Yasa önerisinin komitede olduğunu söyleyen Berova, Başbakanın gündeme alınmaması konusunda bir tavrı bulunduğunu, yakın zamanda görüşülecek bir öneri olmadığını kaydetti. Berova, öneri hazırlanırken yapılan çalışmalarda Planlama İnşaat Dairesinden tek bir devlet projesinin  vize almadığını gördüklerini, bu konuda da bir ses duyulmadığını söyledi. Vize bürosundan çıkan projeler konusunda kontrol neticesinde deprem güvenliği olduğunun düşünüldüğünü söyleyen Berova, ancak vizelerin yapım aşamasında ve sonrasında sadece o projeyi yapanların ve müteahhitlerin iç mekanizmasıyla denetlenme yapıldığını, dış kontrol mekanizması bulunmadığını ifade etti. Bu konunun önemli bir konu olduğunu dile getiren Berova, eksikliklerin meclis tarafından da değerlendirileceğini, doğruya ulaşma için gereken yasal düzenlemelerin gündeme geleceğini belirtti. KTMMOB’nin rapora ilişkin kararına yönelik Berova, “Yönetim Kurulu böyle bir kararı buna bağlayarak aldıysa yönetim kurulu kamu kurumu niteliğinde olma vasfını yitirmiştir” dedi. Berova, raporun bu şarta bağlanarak açıklanmamasının “kabul edilebilir” olmadığını söyledi. Vize sonrasında dıştan denetim olmadığını söyleyen Berova, buna yönelik yasal düzenleme olmadığından ‘yapı kontrolü ve denetim var’ denilemeyeceğini belirtti.
UBP milletvekili Özdemir Berova, Erhürman’ın 62 madde tahtında yaptığı konuşmada KTMMOB ile ilgili sunulan yasa önerisi konusuna değindiğini belirterek, bunları yanıtlayacağını ifade etti.

Depremde sonra zor günlerin içinden geçilmekte olduğunu söyleyen Berova, okulların deprem güvenliği olgusuna yönelik, hükümetin Acil Durum Komitesi’nde konuyu ele alarak odanın katılımıyla çalışmalar yaptığını ve konu üzerinden de kamu kurumu niteliğindeki sivil toplum örgütünün rapor hazırladığını hatırlattı.

Kamu kurumu niteliğindeki bir odanın, raporu sunmayı üç milletvekilinin önerisini geri çekmesi şartına bağlamasının eğer böyle bir karar varsa “akıl tutulması olduğunu” söyleyen Berova, böyle bir raporu şartlara bağlayarak açıklanmak istenmesinin, kamu kurumu olma olgusunu sorgulatacak bir olay olduğunu belirtti.

Berova, raporun derhal açıklanacağına inanç belirtti.

Yasa önerisinin komitede olduğunu söyleyen Berova, Başbakanın gündeme alınmaması konusunda bir tavrı bulunduğunu, yakın zamanda görüşülecek bir öneri olmadığını kaydetti.

Berova, öneri hazırlanırken yapılan çalışmalarda Planlama İnşaat Dairesinden tek bir devlet projesinin  vize almadığını gördüklerini, bu konuda da bir ses duyulmadığını söyledi.

Vize bürosundan çıkan projeler konusunda kontrol neticesinde deprem güvenliği olduğunun düşünüldüğünü söyleyen Berova, ancak vizelerin yapım aşamasında ve sonrasında sadece o projeyi yapanların ve müteahhitlerin iç mekanizmasıyla denetlenme yapıldığını, dış kontrol mekanizması bulunmadığını ifade etti.

Bu konunun önemli bir konu olduğunu dile getiren Berova, eksikliklerin meclis tarafından da değerlendirileceğini, doğruya ulaşma için gereken yasal düzenlemelerin gündeme geleceğini belirtti.

KTMMOB’nin rapora ilişkin kararına yönelik Berova, “Yönetim Kurulu böyle bir kararı buna bağlayarak aldıysa yönetim kurulu kamu kurumu niteliğinde olma vasfını yitirmiştir” dedi.

Berova, raporun bu şarta bağlanarak açıklanmamasının “kabul edilebilir” olmadığını söyledi.

Vize sonrasında dıştan denetim olmadığını söyleyen Berova, buna yönelik yasal düzenleme olmadığından ‘yapı kontrolü ve denetim var’ denilemeyeceğini belirtti.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve zirvekibris.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.